zdjecie 145
zdjecie 145
2019-12-29T21:15:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Posłowie pytają o elektrownię Ostrołęka C: Już pięć interpelacji do ministrów

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
1
4
25

Budowa elektrowni Ostrołęka C staje się jednym z najpopularniejszych tematów... poselskich interpelacji. Od początku IX kadencji Sejmu złożono już ich sporo. Czekamy na odpowiedzi ministra aktywów państwowych Jacka Sasina i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

- Wielu ekspertów uważa, że budowa elektrowni nie ma uzasadnienia ekonomicznego z uwagi na zastosowaną w niej „schyłkową” technologię węglową. Wiadomo również, iż z planów finansowania nowego bloku wycofała się Polska Grupa Energetyczna - napisała poseł Agnieszka Pomaska (Koalicja Obywatelska) w interpelacji.

W związku z tym poseł Pomaska poprosiła o udzielenie odpowiedzi na pytania: Czy rząd rozważa możliwość wycofania się z budowy elektrowni Ostrołęka C? Na czym mają polegać korekty planu budowy Ostrołęki C w związku z unijną polityką klimatyczną? Jaką część nowego szacowanego kosztu budowy elektrowni Ostrołęka C stanowić będzie zabezpieczenie na opłaty za emisję dwutlenku węgla? W jaki sposób rząd ma zamiar dostosować się do polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stara się zwalczać „schyłkową” technologię węglową? Dlaczego Polska Grupa Energetyczna wycofała się z planów finansowania nowego bloku Elektrowni Ostrołęka?

-  Problemy z zapewnieniem finansowania budowy Elektrowni, polityka klimatyczna Unii Europejskiej oraz raporty wykazujące na nierentowność Elektrowni stawiają pytanie, czy w ogóle inwestycja powinna być realizowana - napisał z kolei poseł Marek Sowa (Koalicja Obywatelska), prosząc o odpowiedź na pytania: Jaki jest poziom zaawansowania budowy nowego bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka? Czy ministerstwo posiada analizy dotyczące rentowności realizowanej inwestycji? Jeżeli tak, to czy były one znane w momencie podejmowania decyzji i jej realizacji? Kto podjął decyzję o realizacji inwestycji bez zapewnienia źródeł jej finansowania? Czy prawdą jest, że koszt realizowanej inwestycji radykalnie wzrósł? Jeżeli tak, to jaki jest aktualny koszt jej budowy?

Swoje pytania zadali również posłowie Konfederacji - Krystian Kamiński, Michał Urbaniak, Jakub Kulesza i Dobromir Sośnierz. Zapytali oni: Czy realizacja inwestycji budowy bloku C Elektrowni Ostrołęka przebiega zgodnie z harmonogramem? Czy rząd posiada prognozy dotyczące rentowności bloku C elektrowni Ostrołęka? Jakie skutki finansowe wynikną w razie wstrzymania inwestycji budowy bloku C Elektrowni Ostrołęka (m.in. chodzi o odszkodowania)? Czy w razie wstrzymania inwestycji budowy bloku C Elektrowni Ostrołęka jest przygotowany plan alternatywny i czy przy produkcji energii elektrycznej węgiel zostanie zastąpiony gazem?

Poseł Adam Szłapka (Koalicja Obywatelska) również postanowił zadać kilka pytań w sprawie Ostrołęki C. Oto one: Jaki jest aktualny na dzień tej interpelacji kosztorys budowy bloku Ostrołęka C? Jaka jest wartość zdyskontowanych o koszt kapitału przepływów pieniężnych bloku energetycznego po jego ukończeniu, przez cały okres funkcjonowania? Jaka będzie łączna emisja CO2 w okresie planowanego działania elektrowni (40 lat)? Jakie będą łączne koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 w okresie planowanego działania bloku (40 lat)?

Ostrołęką zainteresowała się też poseł Hanna Gill-Piątek (Lewica).

- W związku z brakiem spójności z polityką klimatyczną Unii Europejskiej oraz zaprzestaniem finansowania przez Europejski Bank Inwestycyjny nowej infrastruktury energetycznej opartej na paliwach kopalnych, proszę o informację: Jakie będą nowe źródła finansowania budowy bloku energetycznego Ostrołęka C oraz o ile na chwilę obecną wzrósł kosztorys inwestorski względem pierwotnych założeń? - zapytała.

O postępach na budowie elektrowni Ostrołęka C przeczytasz w naszym serwisie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×