2017-02-17T14:10:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pospieszne pociągi z Białegostoku do Warszawy pojadą przez Ostrołękę

REKLAMA
zdjecie 7526
zdjecie 7526
REKLAMA
42
1
9

Remont międzynarodowego szlaku kolejowego Rail Baltica wymusił na przewoźnikach poszukanie linii objazdowej na trasie Białystok - Warszawa. Jak się dowiedzieliśmy, już w przyszłym roku pospieszne pociągi ze stolicy Podlasia do stolicy kraju pojadą przez Ostrołękę. To kolejny etap ożywiania kolei na Kurpiach.

W trakcie remontu linii E75, pociągi relacji Warszawa - Białystok będą jeździć linią nr 36 Ostrołęka – Łapy oraz linią nr 32 Czeremcha – Białystok. Obecnie realizowane są prace modernizacyjne na liniach nr 31, 32 oraz 36. W ramach prac na liniach objazdowych wymienianych jest ok. 95 km torów, ponad 150 tys. podkładów oraz kilkanaście rozjazdów. Zdecydowanie wzrośnie bezpieczeństwo pasażerów oraz kierowców, dzięki przebudowie ponad 40 przejazdów kolejowo – drogowych. Na ponad 30 skrzyżowaniach toru i drogi zainstalowane zostaną nowe urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej. Remont przejdzie również 12 mostów i wiaduktów oraz 10 przepustów. Zlikwidowane będą ograniczenia prędkości. Pociągi pasażerskie przyśpieszą nawet trzykrotnie, z 40 km/h do 120 km/h. Poprawi się także przepustowość linii.

Pociągi z Białegostoku do Warszawy i w odwrotnym kierunku będą jeździć przez Ostrołękę, ale czy w naszym mieście będą się zatrzymywać? Jeżeli tak, to mieszkańcy miasta mieliby dojazd nie tylko do Warszawy, ale i do Białegostoku, a tam również mieszka sporo studentów z naszego regionu. Decyzja w tej sprawie nie została jednak jeszcze podjęta.

- Decyzja dotycząca postoju pociągów pasażerskich na stacji Ostrołęka leży w gestii przewoźnika realizującego przewozy na danym odcinku. W związku z powyższym, ostatecznych decyzji należy spodziewać się po zakończeniu remontu linii nr 36 Ostrołęka - Łapy. Zakończenie planowane w październiku tego roku - poinformował nas Łukasz Kwasiborski z Wydziału Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Z takiego przebiegu sprawy niezwykle zadowolony jest przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki Jerzy Grabowski - wieloletni pracownik kolei, czyniący starania by ta odzyskała swój dawny blask. Jak podkreśla, samorząd Ostrołęki cieszy się z tego, że ostrołęcki węzeł kolejowy doczekał się dobrych czasów.

- Widać dobrą zmianę rządu Prawa i Sprawiedliwości, dba on o rozwój sieci kolejowych, które były przeznaczone nawet do likwidacji przez poprzedników. Bardzo dobrze, że linia nr 36 jest remontowana, pozwoli to na przejazd pociągów pospiesznych przez Ostrołękę i jako samorząd mamy nadzieję, że pociągi te w naszym mieście będą się zatrzymywały. Wprowadzi to duże ożywienie na stacji w Ostrołęce - komentuje przewodniczący Grabowski.

Pierwszy pociąg pospieszny na trasie Białystok-Ostrołęka-Warszawa powinien pojechać w 2018 roku. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie ostrołęcka kolej przeżywa dobry czas: remontowane są linie nr 29 (do Tłuszcza) oraz 36 (do Łap), a w planach jest duży remont linii nr 35 (w kierunku Szczytna), dzięki któremu możliwa będzie podróż pociągiem na Warmię i Mazury, w tym do lotniska Szczytno-Szymany. Być może to nie koniec dobrych informacji - więcej o kolei w naszym mieście przeczytacie już wkrótce w naszym serwisie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
 5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1  2
Dzisiaj:
Wydarzenia
Kino JANTAR
×