2014-05-17T10:10:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Powiat ostrołęcki: Szkolenia dotyczące upraw ekologicznych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5131
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
zdjecie 5131

Mamy coraz więcej gospodarstw ekologicznych. W Polsce, co roku przybywa ich średnio około 100 tysięcy. W powiecie ostrołęckich jest ich prawie 200. Produkcja ekologiczna wśród rolników, także tych z naszego powiatu,  cieszy się coraz większym powodzeniem. O jej popularności świadczy również zainteresowanie szkoleniami, jakie w maju zorganizował powiat ostrołęcki.

Cykl spotkań przebiegał pod hasłem „Pozyskanie środków unijnych na rozwój rolnictwa ekologicznego, szansą rozwoju dla rolników z terenu powiatu ostrołęckiego” i związany był z pokazaniem zalet, jakie wynikają z upraw ekologicznych. Szkolenia odbyły się w Czarni, Kadzidle, Troszynie oraz Goworowie. Zgromadziły  właścicieli małych i średnich gospodarstw rolnych, którzy w przyszłości myślą o zmianie charakteru upraw, i hodowli.

-Wielu rolników skłonnych jest sprostać wymaganiom, które nakłada na nich produkcja ekologiczna. Jednak oczekują w zamian większych dochodów ze sprzedaży certyfikowanych produktów- mówi starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł.  – Obecni na szkoleniu przedstawiciele firmy certyfikującej z Warszawy przedstawili najbardziej opłacalne formy prowadzenia takiego gospodarstwa oraz sposobu dystrybucji. Optymalnym rozwiązaniem jest konsolidacja kilku rolników z danej wsi, tak by mogli oni produkować ten sam towar. Wtedy koszty odbioru produktu i późniejszej jego dystrybucji są zdecydowanie mniejsze- zaznaczył starosta.  W praktyce oznacza to, że w jednej wsi musiałoby być kilku rolników, którzy zajmowaliby się tylko produkcją np. jajek ekologicznych. W innej mleka itp.

Przedstawiciele firmy certyfikującej zachęcali obecnych na spotkaniu rolników do współpracy, która gwarantowałaby (po spełnieniu odpowiednich wymogów) otrzymanie certyfikatu rolnictwa ekologicznego, zapewnienia ciągłości dostaw i zwiększenia możliwości negocjacyjnych z potencjalnymi odbiorcami.

Jak zaznacza starosta, wielu rolników przyszło na spotkanie, żeby uzyskać podstawowe informacje np. czym charakteryzuje się uprawa ekologiczna, jakie stosować nawozy. Zainteresowani byli także większymi dopłatami.

Rozmawiano także o pomocy unijnej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i programach rolno- środowiskowych. Ponadto przedstawiciele ostrołęckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zapewnili o możliwości skorzystania z pomocy przy wypełnianiu wniosków oraz  innych, dostępnych w każdej gminie, formach doradztwa rolniczego.

Szkolenia dotyczące rolnictwa ekologicznego będą również organizowane w przyszłym roku.

Organizatorem szkoleń było: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce  we współpracy z: Centrum Jakości AgroEko Sp. z o.o, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biuro Powiatowe w Ostrołęce, Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Oddział w Ostrołęce, Mazowieckim Ośrodkiem  Doradztwa Rolniczego, Oddział w Ostrołęce.

Rolnictwo ekologiczne to sposób gospodarowania zwany biologicznym, organicznym albo alternatywnym, określanym potocznie jako rolnictwo bez „chemii”. Stosowane metody produkcji są przyjazne środowisku, przy zrównoważonej produkcji roślinnej i zwierzęcej w obrębie gospodarstwa . System gospodarowania oparty jest o środki produkcji pochodzenia naturalnego tj. biologicznego i mineralnego nieprzetworzonych technologicznie. W rolnictwie ekologicznym dąży się do zmniejszenia obciążenia środowiska naturalnego , jakie może powodować przemysłowa produkcja na wielkich farmach. W rolnictwie ekologiczny stosuje się tylko naturalne nawozy, które wytwarzane są bez użycia syntetycznych i chemicznych środków. Mięso i mleko  produkcji ekologicznej pochodzi od zwierząt traktowanych humanitarnie.

Konsumenci skłaniają się ku produktom, wyprodukowanym w sposób ekologiczny,
chcą te produkty kupować i zazwyczaj skłonni są zapłacić za nie wyższą cenę niż za produkty, które nie zostały wytworzone metodami ekologicznymi.

Produkcja ekologiczna powinna łączyć:

- przyjazne środowisku praktyki gospodarowania,
- wspomagać wysoki stopień różnorodności biologicznej,
- wykorzystywać naturalne procesy produkcji oraz zapewnić właściwy dobrostan zwierząt

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×