eOstroleka.pl
Polska,

Powstanie Centralne Biuro Śledcze Policji

REKLAMA
zdjecie 1109
zdjecie 1109
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o Policji i niektórych innych ustaw, która zakłada utworzenie nowej jednostki organizacyjnej pod nazwą Centralne Biuro Śledcze Policji. Zastąpi ono Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji.

Zgodnie z nowelizacją CBŚP będzie jednostką policji podobną do komend wojewódzkich, a komendant CBŚP otrzyma podobne uprawnienia w stosunku do swych podwładnych jak komendanci wojewódzcy.

Zadania tej jednostki będą koncentrować się na rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości zorganizowanej. W myśl nowelizacji komendanta CBŚP ma powoływać i odwoływać minister spraw wewnętrznych na wniosek komendanta głównego Policji. Z kolei zastępcy komendanta CBŚP mają być powoływani i odwoływani, na wniosek komendanta CBŚP, przez szefa Policji. W podobny sposób jak w przypadku komendantów wojewódzkich przewidziano także czasowe powierzanie obowiązków komendanta CBŚP w razie zwolnienia go ze stanowiska. Uzyska on uprawnienia personalne i dyscyplinarne wobec podlegających mu funkcjonariuszy, ale nie będzie dysponował własnymi funduszami. Komendant CBŚP będzie posiadał też uprawnienia m.in. w zakresie czynności operacyjno-rozpoznawczych dotyczących kontroli operacyjnej oraz odnoszących się do kontrolowanego przejęcia przedmiotów pochodzących z przestępstwa, kontrolowanego wręczenia korzyści majątkowej, przedłużania tych czynności i ich kontynuowania oraz przekazywania prokuratorowi zgromadzonych materiałów. Uprawnienia te będą pod kontrolą prokuratorsko-sądową. Będzie mógł występować z wnioskami o udostępnienie danych telekomunikacyjnych oraz danych osób korzystających z usług pocztowych. Zgodnie z nowelizacją Policja będzie miała prawo do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych i administracyjno-porządkowych w zakresie poszukiwania zaginionych osób. Ponadto poszerzony zostanie zbiór informacji, które mają być gromadzone i przetwarzane w bazie danych DNA, o dodatkowe kategorie, m.in. osoby zaginione. Zmienione przepisy określają również zasady funkcjonowania zbiorów danych daktyloskopijnych, których administratorem jest Komendant Główny Policji.

Sejm uchwalił ustawę 26 czerwca 2014 r. Prezydent podpisał ustawę 14 sierpnia 2014 r.

Znowelizowane przepisy wchodzą w życie 9 października, z wyjątkiem przepisu, który obliguje Komendanta Głównego Policji do ustalenia w ciągu 30 dni tymczasowego regulaminu organizacyjnego CBŚP, który wszedł w życie 8 września br.

Źródło: sejm.gov.pl
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×