eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Powstanie Ostrołęcki Obszar Strategicznej Interwencji. Samorządowcy podpisali porozumienie [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1901
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

Powiat Ostrołęcki zawarł z pięcioma gminami porozumienie w sprawie utworzenia Partnerstwa o nazwie Ostrołęcki Obszar Strategicznej Interwencji oraz opracowania i wdrożenia dla tego obszaru strategii rozwoju ponadlokalnego na lata 2021-2030. Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Ostrołęce, Urzędu Miasta w Ostrołęce oraz urzędów gmin: Goworowo, Kadzidło, Lelis, Myszyniec i Rzekuń.

Oprócz utworzenia Partnerstwa i określenia praw i obowiązków oraz zasad współpracy przy opracowaniu i przyjęciu oraz wdrożeniu strategii rozwoju ponadlokalnego porozumienie ma na celu wzmocnienie powiązań funkcjonalnych oraz zapewnienie partnerskiego modelu współpracy oraz aktywne współdziałanie na rzecz pozyskiwania środków zewnętrznych, które mogą być wykorzystywane na finansowanie strategicznych potrzeb Partnerów.

Zawarcie porozumienia związane jest m.in. ze zmianami w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, która wprowadziła szereg zmian w systemie zarządzania rozwojem kraju, w szczególności poprzez zintegrowanie planowania społeczno-gospodarczego i przestrzennego w dokumentach strategicznych przygotowanych na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym gminy sąsiadujące, powiązane ze sobą funkcjonalnie, mogą wspólnie planować działania rozwojowe, opracowując strategię rozwoju ponadlokalnego. Ustawa pozwala włączyć się do prac przy opracowywaniu strategii także powiatowi, jeżeli przynajmniej jedna z tych gmin znajduje się na jego terytorium

Także polityka regionalna zachęca powiązane ze sobą funkcjonalnie samorządy do podejmowania zinstytucjonalizowanej współpracy – niektóre projekty w perspektywie finansowej 2021-2027 będą mogły być realizowane wyłącznie w formie zintegrowanej, obejmującej więcej niż jedną gminę w ramach obszaru funkcjonalnego.

Uroczyste zawarcie porozumienia odbyło się 29 czerwca 2023 r. w Urzędzie Miasta Ostrołęki. W imieniu Powiatu Ostrołęckiego podpisali je starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł oraz wicestarosta Krzysztof Parzychowski.

Źródło:
Źródło
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×