eOstroleka.pl
Polska,

Powstanie Unia bankowa?

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
fot. sxc.hufot. sxc.hu
REKLAMA

- W zeszłym tygodniu odbył się szczyt Rady Unii Europejskiej, na którym omawiano kwestię unii bankowej. Umknęło to uwadze mediów, które w tym czasie zajmowały się aferą podsłuchową – mówił Ryszard Czarnecki podczas konferencji prasowej stwierdzając jednocześnie, że polska opozycja zauważyła ten problem.

- Chcemy zapytać czy rzeczywiście premier Tusk wyraził poparcie dla idei udziału Polski w unii bankowej – powiedział Ryszard Czarnecki. Polityk PiS zauważył, że podczas ostatnich obrad Rady Unii Europejskiej przygotowywano podstawy przyszłej współpracy państw europejskich w ramach ich systemów bankowych.

Europoseł Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów uważa, że to kolejna budowla w ramach instytucji UE, która idzie w złym kierunku.

Według dra Janusza Szewczaka – głównego ekonomisty SKOK, decyzja o ewentualnym wejściu naszego kraju do unii bankowej jest ważna dla portfeli Polaków. Jak stwierdza Szewczak, jednym z jej elementów jest stworzenie specjalnego mechanizmu ratującego banki na który składaliby się m.in. polscy podatnicy. Ten mechanizm miałby zastąpić inny, który miał być niedawno stosowany do wsparcia banków z państw południowych, a który zawiódł i nie został wypełniony pieniędzmi. Mówiło się wówczas o 500 miliardów euro, które miały się znaleźć w Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym.

- W najbliższym czasie będziemy mieli do czynienia z tzw. stres testami 135 europejskich banków, w tym wszystkich obecnych w Polsce. Szacuje się, że dziś dziura w sektorze bankowym może wynosić kilkaset miliardów euro. Mówi się także o kwotach ponad bilionowych, gdy doliczymy do tego tzw. złe długi – informował Szewczak.

Źródło: mypis.pl
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×