2018-11-14T19:37:31+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pożegnalna sesja rady miasta. Zobacz ZDJĘCIA

REKLAMA
REKLAMA
8
0
5

Dziś radni miasta Ostrołęki obradowali ostatni raz w tej kadencji. Jej koniec przypada na najbliższy piątek. Dyskusję zdominowały kwestie budżetowe oraz.... podziękowania od radnych, kończących już swoją przygodę z samorządem.

Najwięcej emocji wzbudziła dyskusja dotycząca punktów zmieniających uchwałę budżetową i wieloletnią prognozę finansową.

- Ta przerażająca zmiana 25 milionów, 20 z dotacji unijnych i 5 ze środków własnych. Proszę o wyjaśnienie. Tu jest krótka informacja, że prace będą przeniesione na 2019 rok, ale chcielibyśmy zapewnienia, że nie ma zagrożenia realizacji inwestycji przez te zmiany w budżecie - pytał radny Adam Kurpiewski.

Prezydent Janusz Kotowski odpowiedział,że nie ma w związku z tą uchwałą żadnych zagrożeń, a chodzi o uporządkowanie spraw budżetowych. Jak dodał, nowi radni mogą uchwalić te zmiany na nowo.

- Podejmowanie takich działań w tym momencie jest nierozsądne. Na wniosek pana prezydenta zwołana została sesja w trybie nagłym. Nie rozumiem skąd ten pośpiech. Poważnie się zastanówmy, w czym my dziś bierzemy udział. To państwo zostaniecie obciążeni odpowiedzialnością, która może wyjść w związku z przesunięciem tych środków - skomentował z kolei prezydent-elekt Łukasz Kulik.

Radni przyjęli jednak zmiany w budżecie, mimo sprzeciwu radnych (jeszcze) opozycji.

Mimo wszystko, sesja zakończyła się pozytywnym akcentem. Przewodniczący rady miasta Jerzy Grabowski wręczył wszystkim radnym pamiątkowe tabliczki z podziękowaniem za czteroletnią pracę. Wielu radnych wygłosiło oświadczenia, dziękując za wspólną pracę na rzecz samorządu.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Bunia, 19:52 14-11-2018,   43%
Co do MŻW - dziwne, że pan prezydent nie potrafi zaproponować nowego terminu otwarcia, skoro poprzednie jakoś wymyślał. Żaden pseudotermin otwarcia nie był "planowany" - były one po prostu wzięte z kosmosu, bez konsultacji z kimkolwiek pracującym bezpośrednio nad inwestycją czy wystawą. Jak to możliwe? Może rzucali kostką? Kręcili butelką? Pan prezydent powiedział podczas sesji, że "były takie nadzieje", żeby zdążyć z Muzeum na stulecie niepodległości (czy raczej przed wyborami). Z całym szacunkiem, nadzieja nie rozwiązuje problemów, nie płaci rachunków ani tym bardziej nie pisze wystaw. Przykro było słuchać (zresztą nie pierwszy raz) jak płytką wiedzę i wąskie wyobrażenia ma pan prezydent Kotowski na temat muzeum, którego jest ponoć jednym z ojców założycieli. Powtarza jak mantrę: nowoczesność! multimedia! Twierdzi, że wystawa w MŻW to nie będzie "zespół gablotek", a jednocześnie zupełnie nie uczestniczy w życiu tego muzeum, choćby jako obserwator, żeby mieć cokolwiek więcej do powiedzenia. A co gorsza, kompletnie nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo muzeum zaczyna być rozpoznawalne w kraju i jaka to szansa na promocję miasta i regionu.
Polityka muzealnicza MKiDN w ostatnich latach jest ukierunkowana na tworzenie współprowadzonych instytucji w mniejszych ośrodkach (Ostrów Mazowiecka, Markowa na Podkarpaciu, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej), żeby te społeczności ożywić, bo nie wszystkie muzea muszą być w stolicy. Kierownictwo MKiDN często powtarza, że chce wspierać samorządy - szkoda, że Ostrołękę przerosło zadanie współpracy z ministerstwem. Chętnie dowiem się od pana prezydenta, czy zna jakiś przypadek podobnej instytucji, ze współprowadzenia której samorząd się wycofał oddając je ministerstwu. Aha, jeszcze w kwestii "ile to straszne muzeum kosztuje" - miasto dorzuca do muzeum po ok. 200-300 tys. rocznie i to jest kwota na funkcjonowanie całej instytucji, na rachunki, na wynagrodzenia, na wszystko. Dla porównania - ile zarabia prezes MZK, wiceprezydent czy sekretarz miasta chyba wszyscy pamiętają ze składanych oświadczeń, bo TAKIE KWOTY ciężko zapomnieć.
odpowiedz   •   oceń :  
~radny_były, 19:52 14-11-2018,   62%
Ostatnia sesja i 25. milionowe głosowania pokazują profesjonalizm odchodzących. Jako radny kilku kadencji kręcę głową z niedowierzaniem ... . Kończ waść ...
odpowiedz   •   oceń :  
~lolek, 22:23 14-11-2018,   100%
niektóre mordki uśmiechnięte, a niektóre mordki smutne...
odpowiedz   •   oceń :  
~Misiek, 07:25 15-11-2018,   100%
@~lolek Na pewno cieszy się były dyrektor oświaty. Z nowego dyrektorskiego stanowiska. Moje gratulacje, że udało się zdobyć je na ostatniej prostej. Martwię się jedynie o stan dyrektorskiego zdrowia . Za tydzienń ciężko zachoruje na długo, na wiele miesięcy. Szkoda chłopa.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:45 14-11-2018,   40%
Sajonara
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22  23 dk24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 4311