eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Poznaj kulturę Hucułów! Wystawa w Muzeum Kultury Kurpiowskiej [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
REKLAMA

W niedzielę 21 czerwca w Ostrołęce odbył się finisaż wystawy „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany. Wizerunek Hucułów i Huculszczyzny w archiwaliach i fotografiach XIX i XX wieku”. Zaprezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Zobacz wystawę w naszym portalu!

Pochodząca ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie ekspozycja „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany. Wizerunek Hucułów i Huculszczyzny w archiwaliach i fotografiach XIX i XX wieku” poświęcona jest krainie leżącej u stóp Czarnohory i Gorganów. Huculszczyzna, niegdyś część II Rzeczypospolitej, obecnie, prawie w całości, położona jest w granicach Ukrainy. Na Huculszczyźnie mieszały się elementy różnych kultur, m.in. kultura ukraińska, rumuńska, polska, węgierska, cygańska a nawet tatarska i turecka. Mieszkańcy tych ziem, nazwani Hucułami, są jedną z najbardziej fascynujących grup etnicznych Europy.

Na prezentowanej w Muzeum Kultury Kurpiowskiej wystawie, za pośrednictwem starych fotografii, grafik, pocztówek oraz przedmiotów codziennego użytku można było poznać Huculszczyznę końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. W programie znalazły się m.in. warsztaty "Wokół huculskiego pieca", pokazy filmów i kresowy poczęstunek.

Szczególne wrażenie na zwiedzających mogły zrobić niezwykłe eksponaty. Wśród prezentowanych przedmiotów znaleźć można było oryginalne stroje Hucułów, wyroby ceramiczne - dwojaki, dzieżki, figurki czy gwizdki, a także fotografie, których większość stanowią pamiątkowe zdjęcia z wakacji mieszkańców Huculszczyzny.

Dzięki uprzejmości Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, możemy zaprezentować wystawę naszym czytelnikom. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, gdzie znajdziecie państwo fotografie eksponatów.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×