2015-06-21T15:38:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Poznaj kulturę Hucułów! Wystawa w Muzeum Kultury Kurpiowskiej [ZDJĘCIA]

REKLAMA

W niedzielę 21 czerwca w Ostrołęce odbył się finisaż wystawy „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany. Wizerunek Hucułów i Huculszczyzny w archiwaliach i fotografiach XIX i XX wieku”. Zaprezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Zobacz wystawę w naszym portalu!

Pochodząca ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie ekspozycja „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany. Wizerunek Hucułów i Huculszczyzny w archiwaliach i fotografiach XIX i XX wieku” poświęcona jest krainie leżącej u stóp Czarnohory i Gorganów. Huculszczyzna, niegdyś część II Rzeczypospolitej, obecnie, prawie w całości, położona jest w granicach Ukrainy. Na Huculszczyźnie mieszały się elementy różnych kultur, m.in. kultura ukraińska, rumuńska, polska, węgierska, cygańska a nawet tatarska i turecka. Mieszkańcy tych ziem, nazwani Hucułami, są jedną z najbardziej fascynujących grup etnicznych Europy.

Na prezentowanej w Muzeum Kultury Kurpiowskiej wystawie, za pośrednictwem starych fotografii, grafik, pocztówek oraz przedmiotów codziennego użytku można było poznać Huculszczyznę końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. W programie znalazły się m.in. warsztaty "Wokół huculskiego pieca", pokazy filmów i kresowy poczęstunek.

Szczególne wrażenie na zwiedzających mogły zrobić niezwykłe eksponaty. Wśród prezentowanych przedmiotów znaleźć można było oryginalne stroje Hucułów, wyroby ceramiczne - dwojaki, dzieżki, figurki czy gwizdki, a także fotografie, których większość stanowią pamiątkowe zdjęcia z wakacji mieszkańców Huculszczyzny.

Dzięki uprzejmości Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, możemy zaprezentować wystawę naszym czytelnikom. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, gdzie znajdziecie państwo fotografie eksponatów.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2  3  4 5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16 17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń