zdjecie 1325
zdjecie 1325
zdjecie 1325
2021-08-11T10:29:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Poznajcie życiorys matki chrzestnej sztandaru Miasta Ostrołęki [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Urząd Miasta Ostrołękifot. Urząd Miasta Ostrołęki
REKLAMA
2
1
4

22 maja 1994 r. na Fortach Bema w trakcie obchodów Dni Ostrołęki odbyła się uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru Miasta Ostrołęki. Chrzestną sztandaru była m.in. Maria Piersa. Poznajcie życiorys pani Marii.

Maria Piersa to wyjątkowa ostrołęczanka. Żona Józefa Piersy - żołnierza w bitwie pod Monte Casino i innych walk na Zachodzie, matka 3 synów. W imieniu Prezydenta Miasta Ostrołęki Łukasza Kulika, w dniu 96 urodzin, odwiedziły ją wiceprezydent Anna Gocłowska i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego Anna Stefanowska.

Choć Pani Maria przeszła w swoim życiu wiele, to jej optymizm, radość, charyzma, doskonała pamięć, mądrość życiowa i humor sprawiają, że chciałoby się przebywać z nią i słuchać godzinami.

Szczególnie zasłużona nauczycielka i dyrektorka
Pani Maria Piersa to szczególnie zasłużona nauczycielka dla mieszkańców Ostrołęki i jej okolic. W zawodzie przepracowała 45 lat, z czego 37 jako dyrektor Szkoły Podstawowej dla Pracujących, dzięki której tysiące osób zdobyło wykształcenie podstawowe.
Podczas spotkania urodzinowego wspominała, że uczyła tego, co sama umiała. „Budynek był w strasznym stanie – nie było okien, drzwi, pieców, podłóg. Prace remontowe przeprowadzaliśmy własnymi siłami. Uczniowie przynosili stołki, a rodzice robili ławki. Nie było kredy do pisania. Za kredę służyły nam kawałki świętej figurki. Oczywiście przyznałam się księdzu z parafii, że te kawałki figurki wzięłam” – przyznaje Pani Maria.  
W wycinku z jednej z lokalnych gazet, posiadanym przez panią Marię czytamy: „(…) Pani Maria cieszy się niepodważalnym autorytetem. Uczniowie traktują ją jak najbliższą osobę, jak matkę, może nawet lepszą od rodzonej. Zna tajemnice wielu wychowanków, ich problemy i skryte marzenia. Umie ciepłym słowem zjednać i zachęcić do nauki nawet tych „najodporniejszych”. Na wszystko znajdowała zawsze czas. Uczyła, pracowała społecznie i wychowywała 3 synów (…)”.

Wielokrotnie odznaczana
Pani Maria była nie tylko dyrektorką i nauczycielką. Była też znana wśród ostrołęczan jako osoba aktywnie działająca w życiu społeczno-politycznym miasta. Za swoją pracę i postawę była wielokrotnie odznaczana i wyróżniana najwyższymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi włącznie z Krzyżem Kawaleryjskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Edukacji Narodowej. W 1986 r. otrzymała zaszczytny tytuł „Zasłużonego nauczyciela PRL”.

Matka chrzestna sztandaru Miasta Ostrołęki
22 maja 1994 r. na Fortach Bema w trakcie obchodów Dni Ostrołęki odbyła się uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru Miasta Ostrołęki. Chrzestnymi sztandaru byli Maria Piersa, Kazimierz Karaszewski i Tadeusz Choromański. Poświęcił go ks. dziekan Witold Bruliński. Prezydentem Miasta Ostrołęki był w tym czasie Wiesław Piaściński, zaś Przewodniczącą Rady Miasta Celina Kędzierska.

O życiu Pani Marii można przeczytać w zgromadzonych materiałach prasowych, które Urząd Miasta Ostrołęki udostępnił w zdjęciach.

źródło: Urząd Miasta Ostrołęki

REKLAMA
zdjecie 1325
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×