eOstroleka.pl
Polska,

Pożyczka na jesienne wydatki 1000 zł – w banku czy instytucji pozabankowej?

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
REKLAMA

Jesienne wydatki najczęściej kojarzą się ze szkołą i mogą pochłonąć dużą część domowego budżetu. Spory wydatek to także wymiana odzieży na cieplejszą, a do tego koszty związane z ogrzewaniem domu czy ogrodem. Takie wydatki nie zawsze uda się sfinansować z bieżących środków, czasem trzeba się wesprzeć niewielką pożyczką. Gdzie jej szukać?

Polacy na ogół wykazują dużą rezerwę wobec pożyczania pieniędzy, jednak nie powstrzymuje ich to przed zadłużaniem się. Biorą kredyty w bankach, pożyczki w instytucjach pozabankowych lub decydują się na zakupy ratalne, jeśli rzecz, którą chcą mieć, jest dla nich zbyt droga (44%). Z powodu chwilowych problemów finansowych pożycza pieniądze 29% ankietowanych na zlecenie KRD, a 27% badanych robi to wtedy, gdy mają nieprzewidziane wydatki[1].

 

zdjecie

Na statystycznego Polaka przypada 1,6 zobowiązania wobec banku, firmy pożyczkowej lub innych pożyczkodawców. 75% respondentów deklaruje, że zadłuża się w banku, natomiast co piąta osoba korzysta z zakupów ratalnych. Dodatkowo 13% zaciąga zobowiązania w firmach pożyczkowych. Przeciętny zadłużony pożyczkobiorca, aby spłacić swoje zobowiązania, musiałby na to przeznaczyć dochody z 2 lat.

42% badanych uważa, że zobowiązania finansowe są czymś naturalnym, ale tylko pod warunkiem, że pożyczający decyzję o ich zaciągnięciu podejmuje świadomie. Dwie piąte ankietowanych stara się unikać długów, a jeśli już je posiada, chce je jak najszybciej spłacić. 37% respondentów nie chce pożyczać, woli zebrać potrzebną kwotę i kupić produkt za swoje oszczędności. Nie każdy jednak ma takie możliwości.

– Polacy potrzebujący gotówki najczęściej korzystają z usług banku, jednocześnie dość często kupują na raty, przez co także zawierają umowę z instytucją finansową. Gdy jednak potrzebna jest im niewielka suma i do tego szybko, bez skomplikowanych formalności, wtedy wybierają pożyczkę w firmie pożyczkowej – wyjaśnia ekspert Vivus.pl. – Taka pożyczka jest dobrym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy pieniędzy na jesienne wydatki związane z zakupem, wymianą garderoby dla całej rodziny albo musimy kupić wyprawkę do szkoły lub przed zimą nabyć opał do ogrzewania domu – podkreśla ekspert.

 

Pożyczka w banku czy w instytucji pozabankowej?

Bank to instytucja, która wydaje się naturalnym miejscem, do którego trzeba się udać, gdy potrzebujemy gotówki (np. 1000 zł). Jednak z powodu regulacji prawnych, jakim podlega sektor bankowy, otrzymanie kredytu jest dość skomplikowane. Większość banków działa stacjonarnie. Z tego powodu, aby złożyć wniosek o kredyt, trzeba udać się do placówki, poczekać na swoją kolej i przedłożyć odpowiednie dokumenty. Niektóre instytucje finansowe umożliwiają złożenie wniosku kredytowego przez Internet, ale w celu dopełnienia formalności i tak trzeba udać się do placówki.

Problemem są także duże wymagania banków, którym wielu konsumentów nie jest w stanie sprostać, czy konieczność przygotowania licznych dokumentów. Nie ma co liczyć na szybkie załatwienie sprawy, zatem nie ma szansy na szybkie zdobycie potrzebnych środków. Do tego banki raczej nie są zainteresowane kredytami niskokwotowymi. Wolą pożyczać wysokie sumy (np. kilka tysięcy złotych), bo na tym dużo zarabiają.

Inaczej jest w instytucjach pozabankowych. Tam najczęściej wszystkie formalności  można załatwić online, bez wychodzenia z domu. Dodatkowo większość firm pożyczkowych ogranicza formalności do minimum i skraca proces pożyczkowy dzięki korzystaniu z innowacyjnych narzędzi do scoringu (np. sztuczna inteligencja). Dzięki takim skróconym procedurom możemy w prosty sposób wesprzeć nasz budżet np. pożyczką na 1000 zł, a pieniądze znajdą się szybko na naszym koncie.

 

Jak otrzymać pożyczkę w instytucji pozabankowej?

Zaciągnięcie pożyczki w instytucji pozabankowej jest niezwykle proste. Wystarczy wejść na stronę www wybranej firmy pożyczkowej. Tam za pomocą kalkulatora trzeba określić kwotę zobowiązania i termin jego spłaty. Po chwili na ekranie pojawią się informacje dotyczące oprocentowania, odsetek i kosztów pożyczki. Dzięki temu możemy się z nimi zapoznać przed złożeniem wniosku.

Trzeba jeszcze wypełnić formularz informacyjny, w którym wpisujemy dane osobowe, numer telefonu, konta bankowego oraz informacje na temat otrzymywanego dochodu. Następnie wniosek przesyłamy online do pożyczkodawcy. Kolejny krok to wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Jest niezbędny do potwierdzenia tożsamości pożyczkobiorcy. Wnioskujący o pożyczkę musi z własnego konta przelać symboliczną kwotę (1gr lub 1 zł) na rachunek instytucji pozabankowej. Decyzja pożyczkowa jest przekazywana w wiadomości SMS lub e-mail. Natomiast gotówka jest przelewana na konto pożyczkobiorcy.

Wśród pożyczek pozabankowych można znaleźć oferty specjalne, które są dostępne tylko dla nowych klientów. Osoba, która nigdy nie była pożyczkobiorcą w danej firmie pożyczkowej, może zaciągnąć darmową pożyczkę i spłacić ją w określonym terminie bez żadnych odsetek czy kosztów. Warunkiem koniecznym jest spłata zobowiązania we wskazanym dniu (np. po 61 dniach).

Jesienne wydatki mogą mocno obciążać domowy budżet. Do tego pojawia się wiele pilnych potrzeb, które trzeba sfinansować szybko. W tej sytuacji kredyt w banku może okazać się nieodpowiednim i powolnym rozwiązaniem. Alternatywą może być pożyczka w instytucji pozabankowej – zaciągnięta szybko online bez skomplikowanych formalności.

 

[1] https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2019/W-banku--u-tesciow-i-na-zeszyt---gdzie-pozyczaja-Polacy

artykuł sponsorowany

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×