eOstroleka.pl
Polska,

Praca marzeń czy koszmar? Jak nie wpaść w pułapkę handlu ludźmi

REKLAMA
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
zdjecie 5807

Szybki zarobek w euro, nowe życie, praca i odpoczynek w ciepłym kraju – brzmi kusząco, prawda? Oferty pracy za granicą potrafią oczarować obietnicą lepszej przyszłości. Ale uważaj – wakacje to też czas, kiedy handlarze ludźmi „polują” na tych, którzy szukają pracy „na już”. Łowy często zaczynają się od ofert na portalach społecznościowych, ogłoszeń z niepełnymi danymi, a czasami od ofert pracy od znajomych, którzy „akurat znają kogoś, kto potrzebuje pracownika”. W ramach kampanii #TwojeŻycieTwojaKarta chcemy Cię ostrzec: to, co wygląda jak okazja życia, może być początkiem niewoli. Wystarczy jeden nieostrożny wybór.

Znasz to skądś?

Przestępcy świetnie wiedzą, że młodzi ludzie w wakacje chcą szybko zarobić. Wystarczy spojrzeć na któryś z portali z ogłoszeniami o pracy, żeby bez problemu znaleźć takie: „Praca za granicą, wysokie wynagrodzenie, bez znajomości języka, mieszkanie i transport zapewnione”. Brzmi idealnie? 

Za tymi „super” ofertami często stoją siatki handlarzy ludźmi. Ofiary, zamiast do pracy, trafiają do miejsc, w których są zmuszane do niewolniczej pracy, czasami bez wynagrodzenia, bez kontaktu ze światem zewnętrznym. Zdarza się, że są zastraszani i pozbawieni dokumentów. To nie są wymyślone historie z filmów – to dzieje się tu i teraz, także w naszym kraju, jak i wśród Polaków wyjeżdżających za granicę.

Praca przymusowa może dotyczyć każdego – osób młodych, dopiero wchodzących w dorosłość, jak i starszych, którzy już pracowali w niejednym miejscu. Znaczenia nie ma również płeć – ofiarami handlu ludźmi mogą paść zarówno kobiety, jak i mężczyźni. 

Jak się chronić?

  • Zawsze sprawdzaj firmę, w której planujesz się zatrudnić - upewnij się, że to legalny pracodawca! Możesz to zrobić w polskich i zagranicznych rejestrach. Możesz też sprawdzić opinię o firmie w internecie. 
  • Nie wyjeżdżaj bez podpisanej umowy. Pamiętaj, że dokument powinien być w języku, który rozumiesz – nie podpisuj niczego, czego w pełni nie rozumiesz, „na miejscu”, bez konsultacji.
  • Nigdy nie oddawaj  na dłużej swojego paszportu ani dowodu. Pracodawca nie ma prawa zabierać Twoich dokumentów. Jeżeli ktoś tego wymaga – to sygnał, że coś jest nie tak.
  • Zostaw bliskim wszystkie dane: adres, kontakt do pracodawcy, numer telefonu. Ustal z rodziną/przyjaciółmi hasło bezpieczeństwa – słowo, które jeśli go użyjesz w rozmowie, będzie oznaczało, że potrzebujesz pomocy.
  • Zgłaszaj podejrzane ogłoszenia - jeżeli oferta wygląda zbyt pięknie, nie ma szczegółów albo ktoś unika odpowiedzi na podstawowe pytania – skontaktuj się z Policją lub Fundacją La Strada. 
  • Pamiętaj: brak umowy, brak danych kontaktowych i presja czasu to czerwona flaga. 

W pracy, jak w życiu – nie wszystko złoto, co się świeci.

Dlaczego o tym mówimy?

#TwojeŻycieTwojaKarta - to kampania, którą policja prowadzi wspólnie z Fundacją La Strada. Przy jej pomocy wspólnie chcemy uświadamiać, jak łatwo można wpaść w pułapkę handlu ludźmi. Często myślimy, że takie rzeczy zdarzają się „gdzieś daleko” i „komuś innemu”. Tymczasem ofiarą może zostać każdy, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania.

Pamiętaj! #TwojeŻycieTwojaKarta - o bezpieczeństwo trzeba zadbać, zanim znajdziesz się w niebezpiecznej sytuacji.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalendarz imprez
lipiec 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 dk1  2  3 dk4 dk5 dk6
 7  8 dk9  10 dk11 dk12  13
 14  15 dk16  17  18 dk19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×