2016-12-21T12:50:09+01:00 eOstroleka.pl 10 0 0 -
Polska,

Pracownicy UWM Olsztyn zatrzymani za wyłudzenie 400 tysięcy złotych (wideo)

REKLAMA
fot. policja.pl
REKLAMA
0
0
1
Najlepszy komentarz
~Gość, 16:40 21-12-2016,   -
Coraz trudniejsze zadania przed PIS coraz bliżej rozliczeń takich jak pod linkiem - WSI namąciła polakom a prawda ciężko się przebija ,media mainstreamowe pewnie też są umoczone bo żadne z nich nie podają takich informacji "Zielone ludziki to nic śmiesznego YouTube "Wojciech Sumliński MIAŻDŻY faktam...
odpowiedz   •   oceń :  
Policjanci dw. z przestępczością gospodarczą KWP w Olsztynie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie zatrzymali trzy osoby podejrzane o ustawienie przetargu i wyłudzenie około 400 000 zł. z MSWiA na organizację konferencji naukowej. Dwie z nich to małżeństwo zatrudnione przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Na początku lipca 2016 r. policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zainteresowali się sprawą „ustawionego przetargu” na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie na organizację konferencji naukowej finansowanej ze środków unijnych. Była ona częścią projektu skierowanego do jednostek samorządu terytorialnego pod nazwą „Systemowe wsparcie procesów zarządzania w JST”. Przetarg wygrała firma z Warszawy, która konferencję zorganizowała 5 listopada 2015 roku w jednym z ekskluzywnych warszawskich hoteli.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że to 31-latek prowadzący poznańską spółkę z.o.o. zorganizował przestępczy mechanizm. Mężczyzna i jego żona, oboje będący pracownikami uniwersytetu, zasiadali w komisjach przetargowych na wyłonienie firm organizujących konferencje na rzecz UWM. Do konkursu przetargowego była podstawiana firma z Warszawy, która należała do koleżanki ze studiów 31-latka. W rzeczywistości warszawska firma figurowała jedynie „na papierze”, natomiast wszelkimi rozliczeniami i stroną organizacyjną zajmowała się firma z Poznania należąca do głównego organizatora przestępstwa.

Po konferencji firma z Warszawy wystawiała dla uniwersytetu fakturę. Ciekawostką w tej sprawie jest to, że uczestnicy konferencji – pracownicy instytucji samorządu terytorialnego, nawet nie wiedzieli, że się odbywała. Natomiast firma 31-latka, aby uwiarygodnić uczestnictwo tych osób w konferencji, zakładała na nich fikcyjne adresy mailowe oraz telefony, które miały służyć do kontaktu kontrolerów z MSWiA z fikcyjnymi uczestnikami konferencji. W rzeczywistości były przekierowywane na pracowników firmy poznańskiej. Po kilku miesiącach żmudnej, analitycznej pracy, sprawdzeniu setek informacji, przesłuchaniu kilkudziesięciu osób, wykonaniu szeregu czynności operacyjnych przyszedł czas na zatrzymania.

W poniedziałek zespoły realizacyjne równocześnie weszły do miejsc zamieszkania i siedzib firm osób biorących udział w nielegalnej działalności. Na terenie Olsztyna policjanci zatrzymali 31-latka i jego żonę, natomiast w Warszawie 32-latkę również zaangażowaną w tą przestępczą działalność. Cała trójka usłyszała zarzuty ustawienia przetargu oraz oszustwa. Grożą im kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator wystąpił z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie małżeństwa. Sąd przychylił się do tego wniosku i najbliższe trzy miesiące spędzą oni w areszcie. Sprawa ma charakter rozwojowy. Zatrzymanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności./KWP Olsztyn/
REKLAMA
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 16:40 21-12-2016,   -
Coraz trudniejsze zadania przed PIS coraz bliżej rozliczeń takich jak pod linkiem - WSI namąciła polakom a prawda ciężko się przebija ,media mainstreamowe pewnie też są umoczone bo żadne z nich nie podają takich informacji "Zielone ludziki to nic śmiesznego YouTube "Wojciech Sumliński MIAŻDŻY faktami posłów PO, w programie Na Żywo! Awantura na antenie! "
"Sumliński : Komorowski był reprezentantem rosyjskich interesów w Polsce ""
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1