eOstroleka.pl
Region,

Praktyki u marszałka – podsumowanie pierwszego miesiąca

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
REKLAMA

Pierwszy miesiąc wakacyjnych praktyk zawodowych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego już za nami. W lipcu w siedzibie urzędu w Warszawie oraz jego delegaturach miesięczne praktyki odbyło 32 studentów z Mazowsza. Piątek to ich ostatni dzień w urzędzie marszałkowskim. W poniedziałek – 1 sierpnia praktyki rozpocznie kolejna 32-osobowa grupa studentów. Przez jeden miesiąc będą oni poznawali m.in. specyfikę działania urzędu i jego kulturę organizacyjną, a za odbyte praktyki otrzymają wynagrodzenie.

To już druga edycja autorskiego programu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie – „Praktyki u marszałka”. W ciągu trzech wakacyjnych miesięcy – lipcu, sierpniu i wrześniu studenci uczący się na stacjonarnych studiach wyższych na uczelniach państwowych i prywatnych na Mazowszu i jednocześnie zameldowani w województwie mazowieckim mogą odbywać płatne praktyki zawodowe w urzędzie marszałkowskim w Warszawie lub w jednej z jego delegatur. Zgłaszać się mogli studenci, którzy w dniu składania wniosku mieli poświadczone zaliczenie pierwszego roku studiów. Studenci mogli wybrać, w jakim departamencie, kancelarii czy delegaturze chcą odbyć praktykę.

– To była kolejna edycja programu „Praktyki u marszałka”. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem. Jest wielu studentów, którzy chcą zapoznać się z pracą urzędu – zarówno tu w Warszawie, jak i w naszych delegaturach. Mam nadzieję, że w tym roku większa liczba chętnych będzie mogła z nami współpracować. To bardzo istotne dla urzędu, że młodzi ludzie poznają jego pracę, pracę administracji województwa mazowieckiego – podkreślił Waldemar Kuliński, Sekretarz Województwa – Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. – Mam nadzieję, że urząd pokazał się jako urząd dobrze zorganizowany, urząd, który wie, jak realizować zadania, które stawia przed nim marszałek i zarząd województwa.

Program cieszył się dużym zainteresowaniem – o jedno miejsce ubiegały się aż dwie osoby. Największym zainteresowaniem praktykantów cieszyły się Departament Organizacji, Kancelaria Marszałka oraz Delegatura w Płocku. W związku z dużą liczbą chętnych o tym, kto odbędzie praktyki, zadecydowało losowanie. Dzisiaj pierwsza 32-osobowa grupa studentów zakończyła miesięczne praktyki zawodowe, kolejnych 32 studentów będzie praktykować w sierpniu, natomiast 28 – we wrześniu.

– W zagadnienia, którymi się zajmowałam, wdrożyłam się już na studiach, więc na pewno było mi łatwiej – podkreśliła Magdalena Niedźwiecka, która odbywała praktykę w Departamencie Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych. – Zajmowałam się głównie sprawozdawczością. Pomagałam przy weryfikacji sprawozdań przysyłanych do urzędu z gmin. Praktyki trwały jedynie miesiąc, ale przez ten czas wydaje mi się, że nauczyłam się bardzo dużo.

W czasie praktyk studenci poznają specyfikę działania urzędu marszałkowskiego, a także praktykę stosowania prawa administracyjnego, zasady przepływu informacji i komunikowania się wewnątrz urzędu oraz z jego klientami. W praktyce sprawdzają, jak realizowane są sprawy urzędowe, a przede wszystkim poznają kulturę organizacyjną urzędu.

– Byłem m.in. na kongresie na stadionie narodowym, współpracowałem przy opiniowaniu patronatów i różnych dofinansowań. Pomagałem także w archiwizacji dokumentów, która była częścią moich praktyk – mówił Konrad Korzeniewski, który odbywał praktykę w Departamencie Kultury Promocji i Turystyki UMWM. – Podobało mi się i mogę powiedzieć, że jest tutaj zupełnie inna atmosfera niż może się na początku wydawać.

W tajniki pracy urzędu wprowadza praktykanta jego opiekun, którym jest jeden z pracowników wybranej przez praktykanta komórki organizacyjnej urzędu. Praktyki odbywają się zgodnie z przygotowanym wcześniej programem i zakresem zadań. Dodatkowo studenci biorą udział w szkoleniach wstępnych, podczas których zapoznają się m.in. z zasadami organizacji i działania urzędu, jego otoczeniem prawnym, podstawowymi regulacjami wewnętrznymi, a także kulturą organizacyjną urzędu. Studenci zapoznają się również z obowiązującymi w urzędzie zasadami bezpieczeństwa informacji i ochrony danych osobowych. Na zakończenie praktyki każdy ze studentów otrzymuje zaświadczenie o ukończonej praktyce.
– Na początku nie wiedziałam czym będę się zajmować podczas praktyk w Wieloosobowym stanowisku ds. BHP, ale moja opiekunka przybliżyła mi wszystko dokładnie. Okazało się, że jest to bardzo ciekawe zajęcie. Jestem bardzo zadowolona i będę miło wspominać to miejsce – zaznaczyła praktykantka Aleksandra Sierakiewicz.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×