2022-06-15T14:42:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Prawomocny wyrok w sprawie tragicznego wypadku na Witosa. Sąd zaostrzył karę Arkadiuszowi K.

REKLAMA
zdjecie 9145
REKLAMA
zdjecie 9145
7
1
4

Sąd Okręgowy w Ostrołęce podwyższył karę Arkadiuszowi K., oskarżonemu o śmiertelne potrącenie 20-letniego Przemysława 25 grudnia 2020 r. na ulicy Witosa w Ostrołęce. W pierwszej instancji sprawca został skazany na karę 7 lat pozbawienia wolności, Sąd Okręgowy w wyroku prawomocnym uznał, że powinien on spędzić za kratami 9 lat.

Do tragicznego wypadku doszło 25 grudnia 2020 roku przy ul. Witosa w Ostrołęce. Kierowca audi potrącił młodego mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Wkrótce odnaleziono samochód, jak również podejrzanego o spowodowanie wypadku. Niestety, potrącony 20-letni chłopak nie przeżył wypadku. Jego śmierć poruszyła mieszkańców Ostrołęki.

Podejrzanemu o spowodowanie wypadku Arkadiuszowi K. przedstawiono zarzuty, ale najbardziej zaskakujący w całej sprawie był fakt, iż prokuratura zastosowała wobec podejrzanego jedynie wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe 20 tysięcy złotych, zakaz opuszczania kraju oraz dozór policji. Przemysław zginął, a podejrzany chodził na wolności. Budziło to spory sprzeciw opinii publicznej - taka sytuacja była niezrozumiała nie tylko dla rodziny zmarłego, ale również dla wielu mieszkańców miasta.

Proces Arkadiusza K. najpierw toczył się przed Sądem Rejonowym w Ostrołęce. Prokuratura i oskarżyciele posiłkowi domagali się wymierzenia oskarżonemu najwyższej możliwej za ten czyn kary - 12 lat pozbawienia wolności. 27 stycznia 2022 r. Sąd Rejonowy uznał Arkadiusza K. za winnego zarzucanych mu czynów i skazał go na karę 7 lat pozbawienia wolności. Na poczet kary zaliczono oskarżonemu okres zatrzymania, czyli... jeden dzień. Sąd orzekł również wobec oskarżonego dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a także zasądził nawiązkę wobec oskarżycieli posiłkowych (mama i brat zmarłego) po 10 tysięcy złotych.

Jako jedyne media byliśmy wówczas w sali rozpraw podczas ogłaszania wyroku. Jak sąd uzasadniał wyrok? Więcej tutaj.

Adwokat Paweł Niewiadomski, pełnomocnik brata 20-latka, który zginął w wypadku, zapowiedział złożenie apelacji od tego wyroku. 15 czerwca 2022 r. Sąd Okręgowy w Ostrołęce ogłosił prawomocne orzeczenie.

- Sąd Okręgowy w Ostrołęce częściowo podzielił argumentację przedstawioną w apelacjach oraz na rozprawie apelacyjnej przez Prokuraturę oraz pełnomocników oskarżycieli posiłkowych (brata i matki pokrzywdzonego) i zmienił wyrok Sądu Rejonowego w Ostrołęce podwyższając orzeczoną bezwzględną karę pozbawienia wolności z 7 do 9 lat. W pozostałym zakresie utrzymano wyrok Sądu I Instancji. Ponadto Sąd obciążył oskarżonego kosztami zastępstwa procesowego oskarżycieli posiłkowych oraz kosztami procesu. Wyrok jest prawomocny i nie przysługuje od niego kasacja do Sądu Najwyższego - poinformował mecenas Niewiadomski.

REKLAMA
Więcej o: wypadek, Witosa

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×