zdjecie 9271
zdjecie 9271
2013-01-24T08:01:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Prelekcje na temat przeszczepu szpiku w ostrołęckich szkołach [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Kto i w jaki sposób może zostać dawcą szpiku czy jaki zapisać się do bazy danych potencjalnych dawców – to tematy jakie poruszane były podczas prelekcji zorganizowanych dla uczniów kilku ostrołęckich szkół, pracowników straży miejskiej i straży pożarnej.

Prelekcje prowadził Rafał Młodzikowski z fundacji DKMS, która od kilkudziesięciu  lat prowadzi także w Polsce bazę danych potencjalnych dawców szpiku.

- Mam nadzieję, że nasze dzisiejsze spotkania z młodzieżą przełożą się na liczbę uczestników akcji, którą organizujemy 17 lutego. Najczęściej zadawane pytania dotyczyły bezpieczeństwa dawcy, metody przeszczepień szpiku czy ile razy można zostać dawcą – powiedział nam podczas przerwy w prelekcjach Rafał Młodzikowski, pracownik fundacji DKMS.

W ramach spotkań informacyjnych przygotowanych przez Joannę Trościanko, organizatora ostrołęckiego Dnia Dawcy Szpiku, udało się dziś dotrzeć do trzech szkół oraz straży miejskiej i straży pożarnej.

- Każdy kto jest zainteresowany zapisaniem się do bazy danych fundacji DKMS jako potencjalny dawca szpiku może to zrobić już 17 lutego podczas Dnia Dawcy. Przez kilka godzin od 10:00 do 19:00 pracownicy fundacji i nasi wolontariusze udzielać będą wszelkich informacji na temat sposobu przystąpienia do bazy danych jak i samego przeszczepu – powiedziała nam Joanna Trościanko.

Przypomnijmy, Dzień Dawcy Szpiku organizowany będzie w Ostrołęce już po raz drugi. Cele akcji jest zarejestrowanie jak największej ilości potencjalnych dawców szpiku. Każda z zarejestrowanych osób to kolejna szansa na uratowanie życia osobie chorej na raka krwi, czyli białaczkę. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego.

W trakcie pierwszej edycji akcji do bazy danych fundacji DKMS zapisało się ponad 260 potencjalnych dawców. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×