2016-06-23T12:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Prezes KRUS, Jacek Dubiński, apeluje do dzieci i rolników o bezpieczne wakacje

REKLAMA
REKLAMA
Tradycyjnie już przed wakacjami, prezes KRUS kieruje do rolników i dzieci spędzających wakacje o rozsądek i bezpieczeństwo podczas wzmożonych prac w okresie letnim.

W okresie letnim i wakacyjnym w związku ze wzmożonymi pracami w gospodarstwach rolnych, dochodzi do znacznie większej liczby wypadków. Wiele z nich kończy się tragicznie. By tego uniknąć, konieczne jest zachowanie zdrowego rozsądku. Często ofiarami wypadków są dzieci rolników, którzy pochłonięci nawałem pracy, ignorują zagrożenie powierzając pewne prace swoim pociechom. O tym właśnie, w liście skierowanym do ubezpieczonych mówi prezes KRUS, Jaciek Dubiński.

Poniżej publikujemy pełną treść listu:

Szanowni Rolnicy, Drogie Dzieci

za kilka dni koniec roku szkolnego i długo wyczekiwane przez dzieci letnie wakacje. Część z nich wyjedzie na obozy, kolonie, turnusy rehabilitacyjne. Jednak wiele dzieci z terenów wiejskich pozostanie w gospodarstwie swoich rodziców, mających w tym okresie szczególnie dużo pracy. Z jej sezonowym nasileniem wzrasta niestety ryzyko wypadków.

Drodzy Rodzice - Rolnicy, zwracam się do Państwa z apelem o bezpieczne wakacje Waszych podopiecznych. - „Otoczcie dzieci parasolem bezpieczeństwa, podarujcie im szczęśliwe dzieciństwo” - apeluję o to słowami uczestniczki naszego VI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci, który przebiegał pod hasłem „Bezpiecznie na wsi. Niebezpieczne atrakcje w wakacje”.

Zatroszczcie się o stałą opiekę osoby dorosłej nad dziećmi, zwłaszcza najmłodszymi. Zorganizujcie im miejsce do zabawy, najlepiej wydzielone z dala od części produkcyjnej gospodarstwa. Przed rozpoczęciem pracy sprawdzajcie, czy w pobliżu maszyn i urządzeń rolniczych nie ma dzieci. Kontrolujcie ich kontakty ze zwierzętami gospodarskimi. Chrońcie przed środkami ochrony roślin, nawozami, paliwami, innymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, przed ukąszeniem przez kleszcze i chorobami zakaźnymi roznoszonymi przez zwierzęta. Czuwajcie nad bezpieczeństwem dzieci na drogach publicznych.

W rodzinach rolniczych wychowanie przez pracę jest tradycją, ale powierzane dzieciom obowiązki muszą być na miarę ich wieku i możliwości psychofizycznych. Dzieciom nie można powierzać obsługi maszyn i urządzeń rolniczych, kierowania ciągnikami, przebywania na ładunkach podczas transportu, wykonania oprysków, obsługi dużych zwierząt inwentarskich, prac na wysokości, w zamkniętych zbiornikach, przy pozyskiwaniu i obróbce drewna, a także w hałasie i dużym zapyleniu.

Drogie Dzieci, zawsze informujcie dorosłych, gdzie i jak zamierzacie się bawić. Pamiętajcie, dobra zabawa, to bezpieczna zabawa.

Wszystkim Dzieciom życzę zdrowych i udanych wakacji, a Rolnikom – dobrych plonów, sprzyjającej pogody podczas zbiorów i bezwypadkowej pracy.

Prezes KRUS
Jacek Dubiński.


Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  1