zdjecie 6128
2018-08-30T21:18:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Prezydent proszony o wywłaszczenie. Odpowiedź: "Chcę pomóc, ale..."

REKLAMA
fot. Google Street View
2
1
17

Jeden z miejskich radnych przekazał prezydentowi Januszowi Kotowskiemu pismo, napisane rzekomo przez jednego z kupców zajmujących budynek na terenie dworca PKS w Ostrołęce. Na niepodpisanym z imienia i nazwiska dokumencie widnieje prośba o "wywłaszczenie terenu". - Nie znajdujemy podstawy prawnej - odpowiada prezydent, choć obecnie sytuacja kupców wygląda już zupełnie inaczej jak jeszcze parę dni temu.

- Od wielu lat PKS-y przedłużały nam umowę rok w rok aneksami. Nie mamy stabilności, nie możemy poczynić inwestycji w lokalach, ponieważ w każdej chwili mogliśmy dostać wymówienia (...) Proponujemy, aby pan prezydent wywłaszczył teren, na którym znajdują się nasze lokale handlowe, abyśmy mogli kontynuować prowadzenie działalności i płacić miastu czynsz, tak jak płacą lokale przy ul. Gocłowskiego przy starej pływalni. My płacimy 2,5 razy większy czynsz, który w ostatnim miesiącu Polonus nam podniósł na "dzień dobry" po przejęciu po Mobilisie. Pan prezydent może zrobić takie wywłaszczenie, bo jest to wyższy cel. Czyli cel, aby ponad 30 rodzin nie zostało bez środków do życia. Pan prezydent przeprowadził podobną sprawę na piaskach, gdzie miasto pomogło wykupić teren pod obecną halę targową "Feniks" - czytamy w piśmie przedsiębiorców, jakie jeden z radnych miejskich przekazał do prezydenta Janusza Kotowskiego.

Odpowiedź prezydenta jest jasna.  - Prawnicy, z którymi współpracuję, nie znaleźli przesłanek prawnych pozwalających na wywłaszczenie terenu, na którym znajdują się lokale handlowe. Gdyby Pan wskazał mi stosowne paragrafy, gotów byłbym podjąć wszelkie działania prowadzące do wsparcia handlowców - odpisał prezydent Kotowski.

I przypomniał, że miasto nie jest obojętne na problemy przedsiębiorców.

- Miasto od lat pomaga lokalnym przedsiębiorcom z branży handlowej, np. przez niski czynsz dzierżawy pobierany od handlowców, których lokale usytuowane są na gruntach miasta. Świetnym przykładem takiego wsparcia była wszechstronna wielowymiarowa pomoc kupcom zrzeszonym wokół hali Feniks. Jednakże teren przy Prądzyńskiego to teren miejski i tam nie zachodziły konieczności jakiegokolwiek wywłaszczenia - wyjaśnił.

Przez ostatnie dni sytuacja dynamicznie się zmieniła. Ostrołęcka firma Gabriella przejęła administrowanie dworcem PKS, zapowiadając również, że podpisze umowy z kupcami zlokalizowanymi w budynkach na terenie dworca. Więcej o tym, jak będzie wyglądać teren dworca oraz o komunikacji autobusowej w regionie przeczytasz w najbliższych dniach w naszym serwisie.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~zeźliwiony :), 21:44 30-08-2018,   55%
Wywłaszczyć, co ty człowieku piszesz. Własność prywatna to święta rzecz !!!
Sam się wywłaszcz. Źle ci u prywatnego to kup sobie inne miejsce w mieście na własność !!!
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 22:31 30-08-2018,   38%
Przecież możesz sam się "uwłaszczyć". Idź do właściciela i kup to. Albo jeśli masz jakąś inną własność, to się z nim zamień.
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 22:52 30-08-2018,   46%
Dlaczego w innych miastach rząd potrafił rozwiązać problem PKS, a u nas wprowadził prowizorkę ze sprzedażą?

W 2011 roku rząd przekazał nieodpłatnie PKS sejmikowi województwa podlaskiego, a następnie sejmik przekazał dworzec 1 grudnia 2015 roku miastu Łomża.

Z danych Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku wynika, że PKS Łomża ma 80 autobusów i realizuje codziennie 70-80 kursów z rozkładu jazdy, a także ok. 30 związanych z dowozem dzieci do szkół.
odpowiedz   •   oceń :  
~Co na to PiS?, 13:03 31-08-2018,   82%
@~tępiciel lemingów Nic nie stało i nie stoi na przeszkodzie, aby rząd PiS z nadwyżek w budżecie dał nam pieniądze na nowy dworzec PKS już 3 lata temu, a narodowy przewoźnik Polonus stworzył swój oddział w Ostrołęce. Jeżeli ktoś liczy, że prywatne podmioty lub firmy rozwiążą problemy z komunikacją poza miejską mieszkańców za urząd miasta po prostu się myli.

Nadszedł chyba najlepszy czas, aby pozyskać środki na rozwój miasta, gdy przychylny aktualnemu prezydentowi rząd nie wie co robić z pieniądzmi. Nie po to my mieszkańcy w najtrudniejszych dla miasta chwilach głosujemy od lat na PiS, aby miasto nie posiadało własnego dworca autobusowego, trzeciego mostu, specjalnej strefy ekonomicznej , nowych inwestorów, zakładów pracy i fabryk, bezpośrednich połączeń kolejowych ze stolicą. Czy maksymalne ambicje lokalnych polityków przy władzy od ponad 15 lat to rozkopanie paru ulic i oczyszczenie portu z mułu?

Dlatego tych co chcą utrzymać stołki ponownie zapraszam do działania, gdyż czasu zostało niewiele do wyborów.

odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:57 31-08-2018,   19%
@~Co na to PiS? Uuu, kogoś bardzo musiało zaboleć. Zero kontrargumentów, za to same minusy :))
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 23:50 31-08-2018,   13%
@~Co na to PiS? Nic nie stało na przeszkodzie aby rząd przekazał nieodpłatnie  PKS samorządowi Mazowsza, zamiast sprzedawać w 2010 roku firmie Mobilis. Jeśli liczyli, że prywatne podmioty podmioty lub firmy rozwiążą problemy z komunikacją pozamiejską, to rząd po prostu się mylił. Inaczej się stało w Łomży, tam rząd przekazał PKS sejmikowi podlaskiemu nieodpłatnie, a w 2015 dworzec miastu Łomża. Dlaczego u nas tak nie było? Dlaczego miasto nie posiada własnego dworca autobusowego, trzeciego mostu, specjalnej strefy ekonomicznej, nowych inwestorów, zakładów pracy, nowej elektrowni i fabryk, bezpośrednich połączeń kolejowych ze stolicą? Czy maksymalne ambicje lokalnych polityków przy władzy przez 8 lat rządów PO i PSL to stopowanie tego wszystkiego? Dlatego mamy popierać tych, co chcą otrzymać stołki?
odpowiedz   •   oceń :  
~???, 08:47 01-09-2018,   84%
@~tępiciel lemingów Mamy 2018 rok i co robi PiS, aby nie było tak jak za PO? Zamiast budować dworzec PKS oddali sprawę w ręce prywaciarzy, którzy zatrzymają tylko co im się podoba, a resztę zlikwidują. Rządzący obiecali nam, że wszystko co zostało sprzedane wróci do Polaków i dlaczego nic nie robią?
odpowiedz   •   oceń :  
~normalny, 08:53 01-09-2018,   80%
@~tępiciel lemingów Bardzo dobrze, że dzięki rządowi w 2010 roku kościół odzyskał swoją ziemie i dostał dzierżawce, co pomogło w funduszach i odbudowie kościoła w Ostrołęce.  Mamy 2018 rok, od 3 lat rządzi PiS i nic nie robi w sprawie budowy nowego dworca PKS. PiS wszystko może, a nie mogą wyłożyć groszy na nowy dworzec. Jak lokalni politycy z PiS nic nie mogą zrobić, aby powstał dworzec PKS to nie ma co na nich głosować. Jak stracą ciepłe posadki to zaczną zdobywać fundusze, aby odzyskać stołki. Niech miasto odpocznie od tych ludzi co są przy władzy od ponad 15 lat. Jak stracą kontrole nad miastem to PiS znajdzie szybko młodszych i lepszych, a i kasa będzie, aby odzyskać miasto.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:49 01-09-2018,   80%
@~tępiciel lemingów Czy w mieście brakuje ziemi pod nowy dworzec PKS? Czy rząd nie ma pieniędzy w budżecie na takie cele? Miasto ma wystarczająco dużo ziemi, a rząd PiS wszystkim rozdaje pieniądze ( wystarczy spojrzeć na Łomże, Siedlce i innych). Czyli dworzec dawno można było by wybudować i zarządcą byłoby miasto, stworzyłoby miejsca pracy i podnajęło lokale oraz czerpało zyski. Dlaczego nikt nic nie zrobił jak problem jest od kilku lat? Transport był zapewniony przez państwowego przewoźnika Polonus (dawny PKS), który u nas chciał otworzyć swój oddział, stworzyć miejsca pracy i podatki, ale zrezygnował, gdyż urząd miasta nie zapewnił im dworca PKS spełniającego odpowiednie warunki techniczne i bezpieczeństwo. Ratusz miał obowiązek dogadać się z prawowitym właścicielem ziemi (kościołem), wynająć, wyremontować i stać się zarządcą dworca lub wybudować nowy dworzec na swoich gruntach, a tego nie zrobił przez co mieszkańcy stracili wiele połączeń autobusowych z regionem.  Co do mostów, zamiast przeprawy tymczasowej za które zapłacił w 100% budżet miasta (czyli mieszkańcy) z środków rządowych mógłby powstać piękny nowy most z programu "mosty dla regionów" 80% finansowania czyli nawet 60-80 milionów, a nic nie dostaniemy. Stary most został wyremontowany za pieniądze elektrowni, a to takie minimum za zatruwanie miasta od kilkudziesięciu lat. Czyli w tej chwili nic od rządu nie otrzymaliśmy, więc co robią z tym przez nas wybrani politycy PiS? Dlaczego nasze miasto dostaje tak mało środków z zewnątrz? Dlaczego rząd nie inwestuje w Ostrołękę i region? Dlaczego nie tworzy się specjalnych stref ekonomicznych, aby powstały zakłady pracy i fabryki? Młodzi ludzie muszą opuszczać miasto, nie zakładają rodzin i tu nie wracają, bo po co? Gdy nie ma pracy, mostów, dworców  i dróg. Jeżeli ty z kolegami partyjnymi nie potraficie rządzić miastem, to może trzeba rządy oddać w ręce młodszych, którzy zdobędą pieniądze na rozwój miasta. Młodzi z PiS powinni zacząć działać, gdyż starzy wyjadacze myślą tylko o stołkach, premiach i nagrodach, a obietnice? Kto by pomyślał, że w zaledwie 3 lata po wygranych wyborach Ostrołęka zostanie bez komunikacji autobusowej i odcięta od regionu, bez możliwości rozwoju, zadłużona na rekordową sumę, a aktualnie rządzący politycy w mieście, uważają, że rozkopanie paru ulic i pogłębienie portu wystarczy, aby wygrać po raz kolejny wybory. Podwyższajcie sobie wypłaty, nagrody czy premie, po obsadzajcie stołki, ale macie budować nasze miasto, przyciągać zakłady i fabryki , odnawiać osiedla, budować mosty, dworce, drogi i ulice, gdyż mieszkańcy tego oczekują, po to zostaliście wybrani, a nie aby biadolić o PO-PSL i innych tematach zastępczych. Mieszkańcy mają mieć zapewnioną komunikacje w mieście i ze światem, bezstresowe dojazdy do pracy, szkoły czy lekarza, zapewnioną opiekę zdrowotną i dostęp no edukacji, za to bierzecie bardzo duże pieniądze, więc do roboty.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:16 01-09-2018,   72%
Nie gadajcie z nim - on jest *****lnięty
odpowiedz   •   oceń :  
~lek., 11:43 01-09-2018,   75%
Chyba wszyscy już wiedzą, że ~tępiciel lemingów to jakiś partyjniak z PiS trzęsący du.pą o stołek. Gość ma problemy psychiatryczne i trzeba go omijać z daleka, albo Ci sprowadzi do swojego poziomu i pokona doświadczeniem. Mieszkańcom wmawia, że PIC nic nie może jak w TVP trąbią, że mogą wszystko.
odpowiedz   •   oceń :  
~Torres, 10:38 31-08-2018,   59%
Apel do prezydenta w skrócie "daj, daj, daj".
odpowiedz   •   oceń :  
~mieszkaniec O-ki, 10:48 31-08-2018,   64%
Powinien być wywłaszczony cały teren tzw. Dworca PKS bo:
po pierwsze za ten teren KK otrzymał już raz stosowne odszkodowanie,
po drugie teren ten był wywłaszczony pod cele społeczne i od tamtej pory przeznaczenie tego terenu się nie zmieniło,
po trzecie KK powinien sam zrzec się bezprawnie odzyskanego terenu, który służy i będzie służył jego wiernopoddańczym wyznawcom.
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 11:00 31-08-2018,   25%
@~mieszkaniec O-ki Już kiedyś za poprzedniego państwa PRL tak było.

Gdyby było tak jak piszesz to już by prawo było po Twojej stronie.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:50 31-08-2018,   84%
@~tępiciel lemingów ,,tępiciel,, pisowski troll. Nie jesteś w stanie głupku pojąć co to jest dobro społeczne i jak powinno być traktowane. Za grunty na których znajduje się dworzec czarni nie zapłacili ani złotówki. Przez całe lata jak to mają w zwyczaju ciągnęli ogromną nieopodatkowaną kasę do swoich prywatnych kieszeni. Teraz powinien nastąpić koniec tej parodii i teren wraz z zabudową powinien wrócić do właściciela czyli państwa bo nieprzerwanie od dziesiątek lat realizowany na nim jest cel społeczny. Służy on nieprzerwanie tysiącom ludzi. Głupku poczytaj jak postępuje się z tysiącami mieszkańców  Baranowa na jakich zasadach i w jaki sposób się ich pozbawia ojcowizny.
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemngów, 00:00 01-09-2018,   19%
Oddaj swój teren pod dworzec. Nie możesz pojąć co to jest dobro społeczne i jak powinno być traktowane. Za grunty, które przywłaszczył PRL nie było czarnym nic płacone. A przecież to była własność parafii. Przez całe te lata zawłaszczenia, jak to mieli w zwyczaju, ciągnęli ogromną kasę do swoich partyjnych kieszeni, parafia nie miała z tego nic. Dobrze, że nastąpił koniec tej parodii i teren wrócił do prawowitych właścicieli. Dobrze, że nie masz władzy, bo właściciele nie boją się o swoją własność. Dlaczego ma byś tak jak mają tysiące mieszkańców Baranowa (o co Ci chodzi?), na jakich zasadach chcesz pozbawiać  prawa własności?
odpowiedz   •   oceń :  
~Dojeżdżający, 08:42 01-09-2018,   84%
@~mieszkaniec O-ki Rządzący mogą wywłaszczyć kogo chcą, gdyby nie to nie byłoby dróg, zakładów, lotnisk, dworców, linii kolejowych i innych obiektów użyteczności publicznej. W tym przypadku urząd miasta miał obowiązek zadbać o nową lokalizacje na terenie należącym do miasta i wybudowanie nowego dworca dla mieszkańców. Nie rozumiem dlaczego nic nie robią od 2015 roku.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31  1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6  7  8
 9  10  11  12  13  14  15
 16 dk17  18  19 dk20 dk21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 6128