zdjecie 762
zdjecie 762
2018-08-30T21:18:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Prezydent proszony o wywłaszczenie. Odpowiedź: "Chcę pomóc, ale..."

REKLAMA
fot. Google Street View
REKLAMA
2
1
17

Jeden z miejskich radnych przekazał prezydentowi Januszowi Kotowskiemu pismo, napisane rzekomo przez jednego z kupców zajmujących budynek na terenie dworca PKS w Ostrołęce. Na niepodpisanym z imienia i nazwiska dokumencie widnieje prośba o "wywłaszczenie terenu". - Nie znajdujemy podstawy prawnej - odpowiada prezydent, choć obecnie sytuacja kupców wygląda już zupełnie inaczej jak jeszcze parę dni temu.

- Od wielu lat PKS-y przedłużały nam umowę rok w rok aneksami. Nie mamy stabilności, nie możemy poczynić inwestycji w lokalach, ponieważ w każdej chwili mogliśmy dostać wymówienia (...) Proponujemy, aby pan prezydent wywłaszczył teren, na którym znajdują się nasze lokale handlowe, abyśmy mogli kontynuować prowadzenie działalności i płacić miastu czynsz, tak jak płacą lokale przy ul. Gocłowskiego przy starej pływalni. My płacimy 2,5 razy większy czynsz, który w ostatnim miesiącu Polonus nam podniósł na "dzień dobry" po przejęciu po Mobilisie. Pan prezydent może zrobić takie wywłaszczenie, bo jest to wyższy cel. Czyli cel, aby ponad 30 rodzin nie zostało bez środków do życia. Pan prezydent przeprowadził podobną sprawę na piaskach, gdzie miasto pomogło wykupić teren pod obecną halę targową "Feniks" - czytamy w piśmie przedsiębiorców, jakie jeden z radnych miejskich przekazał do prezydenta Janusza Kotowskiego.

Odpowiedź prezydenta jest jasna.  - Prawnicy, z którymi współpracuję, nie znaleźli przesłanek prawnych pozwalających na wywłaszczenie terenu, na którym znajdują się lokale handlowe. Gdyby Pan wskazał mi stosowne paragrafy, gotów byłbym podjąć wszelkie działania prowadzące do wsparcia handlowców - odpisał prezydent Kotowski.

I przypomniał, że miasto nie jest obojętne na problemy przedsiębiorców.

- Miasto od lat pomaga lokalnym przedsiębiorcom z branży handlowej, np. przez niski czynsz dzierżawy pobierany od handlowców, których lokale usytuowane są na gruntach miasta. Świetnym przykładem takiego wsparcia była wszechstronna wielowymiarowa pomoc kupcom zrzeszonym wokół hali Feniks. Jednakże teren przy Prądzyńskiego to teren miejski i tam nie zachodziły konieczności jakiegokolwiek wywłaszczenia - wyjaśnił.

Przez ostatnie dni sytuacja dynamicznie się zmieniła. Ostrołęcka firma Gabriella przejęła administrowanie dworcem PKS, zapowiadając również, że podpisze umowy z kupcami zlokalizowanymi w budynkach na terenie dworca. Więcej o tym, jak będzie wyglądać teren dworca oraz o komunikacji autobusowej w regionie przeczytasz w najbliższych dniach w naszym serwisie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17 dk18
 19  20  21  22  23 dk24  25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×