zdjecie 8733
zdjecie 8733
zdjecie 8733
2017-10-26T09:55:03+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Projekt ClimCities dla Ostrołęki [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. www.ostroleka.plfot. www.ostroleka.pl
REKLAMA
4
0
0

W ostrołęckim ratuszu odbyło się spotkanie podsumowujące projekt ClimCities, w ramach którego miasto otrzymało specjalnie opracowaną strategię adaptacji do zmian klimatycznych.

Miasto Ostrołęka jest jednym z pięciu miast, poniżej 100 tysięcy mieszkańców, które zdecydowały się uzupełnić swoje lokalne rozwiązania w zakresie ochrony środowiska o analizę dotyczącą skutków zmian klimatu. Raport wraz z możliwymi rozwiązaniami przygotował zespół Instytutu Ochrony Środowiska na czele z ostrołęczaninem z pochodzenia Dominikiem Kobusem, we współpracy z zespołem miejskim, złożonym z pracowników UM.

Analiza została dostosowana do planów rozwojowych Miasta Ostrołęki, w oparciu o dane statystyczne z miasta i regionu. Uwzględniono między innymi dane meteorologiczne – ilość opadów, średnie temperatury, ilość dni z burzami czy silnym wiatrem, ale także gęstość zaludnienia i zabudowę miejską. Jest to pierwsza tego typu analiza wykonana dla tego obszaru.

Opracowana strategia zawiera także propozycje rozwiązań, jakie można wprowadzić, by zmniejszyć skutki zmian klimatu. Zespół IOŚ zaproponował np. przebudowę małego skweru tuż przy ratuszu – u zbiegu ulic Kościuszki i Głowackiego, gdzie mogłoby powstać małe oczko wodne obsadzone roślinnością. Takie rozwiązanie udrożniłoby ulicę Kościuszki, gdzie po intensywnym deszczu często gromadzi się woda.

- Ludzie coraz częściej szukają miejsc, gdzie będą mogli się schłodzić w czasie upałów albo odpocząć. To niekonieczne musi być klimatyzowana galeria handlowa. Ten sam efekt można osiągnąć przy pomocy infrastruktury miejskiej – mówiła Paulina Legutko-Kobus z IOŚ.

Zespół opracowujący strategię zauważył, że zaproponowane w dokumencie zmiany dotyczące m.in. rozszczelnienia przestrzeni terenami zielonymi, stosowanie ażurowej kostki na parkingach, wprowadzenie infrastruktury wodno-zielonej to rozwiązania, które powinno wprowadzać nie tylko miasto jako jednostka, ale również spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkańców, organizacje, przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne.

Podczas spotkania Dominik Kobus przekazał na ręce Przewodniczącego Rady Miasta Jerzego Grabowskiego "Strategię adaptacji do zmian klimatu miasta Ostrołęki do roku 2025 z perspektywą do 2030”. Zespół miejski podziękował zaś pracownikom IOŚ za świetną współpracę, samodzielność i wiele nowych, prostych rozwiązań, które będzie można wykorzystać w rozwoju miasta.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×