zdjecie 3152
2019-04-12T09:31:26+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Projekt „Europejski krok w zawodową przyszłość” oficjalnie podsumowany [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 3152
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
0
1
2

We wtorek, 9 kwietnia w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Europejski krok w zawodową przyszłość”.

Projekt ten był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Projekt realizowany był przez konsorcjum szkół z powiatu ostrołęckiego: Zespół Szkół Powiatowych w Kadzidle (jako lider i wnioskodawca), Zespół Szkół Powiatowych w Troszynie, Zespół Szkół Powiatowych w Goworowie. Wartość projektu wyniosła: 641 310,38 zł. 100 proc. środków przekazane zostało przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój.

Celem głównym projektu było podwyższenie jakości kształcenia praktycznego w szkołach objętych zadaniem. Cele szczegółowe to: umożliwienie uczniom nabycia nowych umiejętności zawodowych, wzrost umiejętności językowych uczniów i uczennic, rozwój osobowy uczniów i uczennic, zwiększenie samodzielności. Celem edukacyjnym było zapoznanie z kulturą i funkcjonowaniem innego kraju UE.

Na miesięczne staże wyjechało ogółem 55 osób z trzech szkół w tym: 28 dziewcząt i 27 chłopców z klas 2-4 technikum. Liczba uczniów z ZSP w Kadzidle 30 osób, w tym 17 dziewcząt i 13 chłopców z zawodów: technik agrobiznesu - 12 osób i technik technologii żywności - 18 osób (uczniowie klas 2-4). Liczba uczniów z ZSP w Goworowie15 osób, w tym 8 dziewcząt i 7 chłopców z zawodu technik handlowiec (uczniowie klas 3-4). Liczba uczniów z ZSP w Troszynie 10 osób, w tym 3 dziewczęta i 7 chłopców z zawodu technik agrobiznesu (uczniowie klas 3).

We wrześniu 2018 r. odbyła się rekrutacja młodzieży. Do października 2018 r. uczestnicy projektu brali udział w zajęciach przygotowawczych, tj.  kursie językowym oraz przygotowaniu pedagogiczno – kulturowym.

W dniach od 4 listopada do 2 grudnia 2018 r. młodzież przebywała na południu Hiszpanii i odbywała staże zawodowe. Hiszpański partner „Europroyectos” przygotował miejsca praktyk zawodowych dla uczniów technikum kształcącego w zawodzie technolog żywności w piekarnio - ciastkarniach i lokalnych piekarniach na terenie Malagi. W tym samym czasie uczniowie technikum kształcącego w zawodzie technik agrobiznesu odbywali staż w gospodarstwie specjalizującym się w produkcji roślin ozdobnych w miejscowości Viveros sąsiadującej z Malagą, a uczniowie technikum kształcącego w zawodzie technik handlowiec w sieci hipermarketów odzieżowych, supermarketach sportowych oraz sklepach drogeryjno – perfumeryjnych w Grenadzie.  

Oprócz umiejętności zawodowych, uczestnicy projektu zdobywali również doświadczenie życiowe, integrowali się z hiszpańskim środowiskiem i kulturą, doskonalili swoje umiejętności interpersonalne oraz podwyższali praktyczną znajomość języków angielskiego i hiszpańskiego. Podczas miesiąca spędzonego w Hiszpanii uczniowie ZSP w Kadzidle, Troszynie i Goworowie poznawali miasto, jego zabytki, zwiedzali muzea oraz zaznajamiali się z rytmem życia Hiszpanów.
W ramach projektu młodzież zwiedziła Malagę, Cordobę i Granadę, podziwiała historyczne budowle oraz różnorodną kulturę. Każdy uczestnik projektu spróbował hiszpańskiej kuchni, posłuchał hiszpańskiej muzyki i nawdychał się śródziemnomorskiego powietrza. Doświadczenia zdobyte podczas stażu z pewnością będą tymi, które pozostaną w pamięci na długie lata.


Na zakończenie uczestnicy otrzymali certyfikaty w języku polskim   i angielskim oraz dokumenty Europass mobilność potwierdzające nabycie umiejętności zawodowych i honorowane na obszarze Unii Europejskiej.

Źródło: powiatostrolecki,pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~mi się, 11:01 12-04-2019,   100%
Jaka przyszłość zawodowa, jak tu w tej Ostrołęce, to nawet dla ludzi po studiach nie ma pracy aktualnie.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:09 12-04-2019,   -
@~mi się Ale z tej organizacji szkolą pedofile więc praca będzie albo zasiłki lub inne renty albo dotacje
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 3152