zdjecie 8142
zdjecie 8142
2017-07-19T14:18:21+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Prokuratura bada pokazy i prezentacje produktów. Możliwe oszustwa!

REKLAMA
REKLAMA
1
0
0

Ostrołęcka prokuratura nadzoruje postępowanie w sprawie popełnienia przestępstwa oszustwa na pokazach, prezentacjach i spotkaniach, na których - głównie osobom starszym - prezentowano produkty i nakłaniano do ich zakupu w systemie sprzedaży ratalnej. Oszukanych mogło zostać wiele osób.

- Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce nadzoruje postępowanie w sprawie popełnienia przestępstwa oszustwa polegającego na doprowadzeniu wielu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w związku z oferowaniem na pokazach, prezentacjach lub spotkaniach zakupu produktów w systemie sprzedaży ratalnej. Oferta kierowana była do osób starszych, które najczęściej telefonicznie, zapraszane były po odbiór wylosowanych przez nich nagród, na wykłady dotyczące zdrowego trybu życia lub na zabiegi rehabilitacyjne. Spotkania najczęściej organizowane były w lokalach, które na ich uczestnikach miały sprawiać wrażenie placówek medycznych. Spółki organizujące spotkania nie informowały zapraszanych osób, iż w rzeczywistości miały to być pokazy handlowe, w trakcie których przedstawiony był sprzęt do rehabilitacji, pościel, naczynia, odkurzacze oraz inne rzeczy. Prowadzący prezentację nie przedstawili jej uczestnikom cen poszczególnych artykułów, zasad ich zakupu oraz warunków nabycia artykułów w systemie ratalnym. Z uczestnikami spotkań zawierane były umowy zakupu w systemie ratalnym, przy czym przed podpisaniem umowy kupujący nie mieli możliwości zapoznania się z jej warunkami, a bardzo często nawet nie uświadamiali sobie tego, że podpisali umowę kupna. Osoby działające w imieniu spółki nie uwzględniały wniosków o odstąpienie od umowy kupna – sprzedaży - informuje Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce w wydanym komunikacie prasowym.
          
Spotkania, pokazy lub prezentacje organizowane były na terenie całego kraju przez osoby prowadzące działalność gospodarczą w formie różnie zorganizowanych spółek. Spółki takie po krótkim okresie działalności wykreślane były z Krajowego Rejestru Sądowego lub były przekształcane, utrudniając odstąpienie od umowy lub dochodzenia roszczeń. Bardzo często do odstąpienia od umowy dochodziło dopiero po interwencji Powiatowych lub Miejskich Rzeczników Konsumentów lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pokazy garnków, pościeli i innych produktów skierowane są głównie do osób starszych. Dostają oni zaproszenia na pokaz po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Na prezentacji są nakłaniani do zakupu określonych produktów, których cena może wielokrotnie przekraczać ich wartość. Warto zwrócić szczególną uwagę - szczególnie seniorom - na zagrożenia związane z tego typu działalnością poszczególnych firm organizujących pokazy.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14  15  16 dk17 dk18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  29  30 dk31  1  2
×