eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Promocja książki „Rzekuń i okolice”

REKLAMA
zdjecie 1253
REKLAMA

W Urzędzie Gminy Rzekuń odbędzie się promocja książki autorstwa Jerzego Dziewirskiego „Rzekuń i okolice”. Pierwsza monografia gminy Rzekuń ukazała się piętnaście lat temu. Jej wydawcą był Związek Kurpiów. Był to zarys dziejów gminy. Jej autorem również był Jerzy Dziewirski, który poświęcił ponad trzy lata pracy, w tym badań archiwalnych, aby obecna książka, dotycząca Rzekunia była uzupełniona o wszelkie możliwe dostępne fakty. Publikacja jest podzielona na siedem rozdziałów. Czytelnik może śledzić dzieje ziemi rzekuńskiej poczynając od epoki kamiennej, poprzez  organizację kościelną w okresie I Rzeczypospolitej, pod zaborami, w okresie wojny i okupacji, aż po dzieje po II wojnie światowej. Książka zawiera wiele aneksów i tabel. Ma niezwykle bogatą bibliografię. Znajdują się też  w niej ciekawe zdjęcia, mapy oraz rysunki.

- Uważam, że książka ta przyczyni się do lepszego i pełniejszego wykreowania tej okolicy, zapewne wzbogaci strony internetowe dotyczące gminy – mówi Jerzy Dziewirski.- Przyczyni się także do wzbogacenia świadomości historycznej i umocnienia patriotyzmu lokalnego mieszkańców gminy. Przypuszczam, że powinna pomóc nauczycielom w edukacji regionalnej, w kształtowaniu postaw patriotycznych  dzieci i młodzieży, w umiłowaniu miejsca urodzenia. Słaby to byłby patriotyzm lokalny, gdyby zabrakło wiedzy o swej małej ojczyźnie.

Jerzy Dziewirski, który jest autorem dziejów Rzekunia, jest także autorem wielu monografii gmin powiatu ostrołęckiego, w tym Olszewa-Borek, Troszyna i Goworowa. Był także wieloletnim dyrektorem Szkoły Podstawowej w Rzekuniu.
Książka „Rzekuń i okolice” została wydana dzięki zabiegom Urzędu Gminy Rzekuń.

- Na kartach tej książki zostały zapisane dzieje tych, co rodzili się, żyli, budowali, walczyli, umierali przed nami, ale również o tych, którzy żyją wśród nas na tej ziemi – mówi Stanisław Godzina, wójt gminy Rzekuń. - Ta książka jest oddaniem im hołdu i szacunku, a także zachowaniem pamięci dla tych, co żyć tu będą po nas. Pozostaję w głębokim przekonaniu, że po prawie trzech latach pracy, w tym również archiwalnej, autor odtworzył dzieje ziemi rzekuńskiej najlepiej, jak to było możliwe.

Promocja książki „Rzekuń i okolice”, 4 listopada, godz. 13.00, Urząd Gminy Rzekuń.

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×