2017-01-17T10:07:26+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Prorok nie umiera" w Klubie Kina Niezależnego [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
5
2
0

W poniedziałkowy wieczór odbył się kolejny seans Klubu Kina Niezależnego. Tym razem liczna publiczność obejrzała film „Prorok nie umiera – ks. Franciszek Blachnicki” o postaci ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy Ruchu Światło-Życie, być może także przyszłego błogosławionego.

Na ostrołęckim seansie tego filmu pojawiło się sporo osób - byli oczywiście także przedstawiciele Urzędu Miasta z wiceprezydentem Grzegorzem Płochą na czele. W swoim przemówieniu przed rozpoczęciem seansu podkreślił on wagę tego filmu i radość z faktu, iż jest on wyświetlany w Ostrołęce. Tego samego dnia tuż po południu film obejrzała też ostrołęcka młodzież.

Film „Prorok nie umiera – ks. Franciszek Blachnicki” w reżyserii Adama Kraśnickiego prezentuje osobę i dzieło wybitnego polskiego duchownego – twórcy „Ruchu Światło – Życie” – ks. Franciszka Blachnickiego. Dziś kapłan ten, reprezentujący tradycję kościoła katowickiego i najlepsze doświadczenia duszpasterskie oraz patriotyczne polskiego duchowieństwa, jest kandydatem na ołtarze. Zaawansowany jest proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego w Kongregacji ds. Świętych w Watykanie.

Prezentowany film to próba przedstawienia najnowszej oceny oryginalnej myśli ks. Franciszka Blachnickiego – uważanego także za prekursora nowoczesnego duszpasterstwa w Polsce i na świecie w czasach posoborowych, do którego sięga dziś m.in. nauczanie papieża Franciszka. Drugą warstwą filmu jest prezentacja szerokiego kontekstu historycznego wydarzeń i epoki, w której przyszło żyć bohaterowi filmu – w latach stalinizmu i w czasie intensywnej walki z Kościołem w Polsce – zwłaszcza trudnym w wymiarze osobistym okresie pobytu ks. Franciszka na przymusowej emigracji w Niemczech, w Carlsbergu. W filmie wykorzystano liczne materiały archiwalne (filmowe i fotograficzne) ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej i Episkopatu Polski i Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1