eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Proszę o przedstawienie wnikliwych wyjaśnień". Kolejny poseł pyta o Ostrołękę

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
By AdamN2121 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48682753By AdamN2121 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48682753
REKLAMA

Sześć pytań o ostrołęcką elektrownię zadał w interpelacji poseł Tomasz Kostuś. To kolejny parlamentarzysta, który interesuje się inwestycją, która była realizowana w Ostrołęce, a która została przerwana w celu zmiany jej formuły z węglowej na gazową.

- W minionych tygodniach do opinii publicznej dotarły wyjątkowo bulwersujące informacje dotyczące rozpoczynającego się procesu wyburzania elementów, które miały być fragmentem bloku węglowego o mocy 1000 MW w Elektrowni Ostrołęka. Na tej inwestycji, zgodnie z doniesieniami medialnymi, grupy Enea i Energa straciły ok. 1,3 mld zł. Za wyburzanie odpowiedzialny jest główny wykonawca inwestycji, czyli grupa GE - napisał poseł Kostuś.

Umowę na budowę bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka podpisano 12 lipca 2018 r. Oddanie nowej jednostki planowano na 2023 r. Wartość kontraktu to 6,023 mld zł brutto. „Jestem przekonany, że nowy blok jest niezbędny polskiemu systemowi elektroenergetycznemu. Będzie stanowić jego istotny element i korzystnie wpłynie na pokrycie bilansu zapotrzebowania na energię w najbliższych 10-leciach” – zapewniał wówczas urzędujący minister energii Krzysztof Tchórzewski. 13 lutego 2020 r. Enea i Energia oficjalnie poinformowały, że zawiesiły finansowanie projektu budowy nowego bloku węglowego w elektrowni Ostrołęka, zaś w minionych tygodniach oficjalnie poinformowano, że rozpoczęły się prace związane z rozbiórką dotychczas wybudowanej konstrukcji.

- W miejsce bloku węglowego w Ostrołęce powstanie blok gazowy. W spółce celowej 51 proc. udziału ma Orlen (wraz z grupą Energa), a 49 proc. PGNiG. W projekcie tym nie ma grupy Enea - stwierdza Kostuś. - Proszę o przedstawienie wnikliwych wyjaśnień oraz informacji nt. wszelkich działań podejmowanych w toku realizacji przedmiotowej inwestycji, w tym przede wszystkim nt. przyczyn decyzji o zaniechaniu dalszej realizacji ww. przedsięwzięcia, nakładów poniesionych w związku ze wskazaną inwestycją oraz dalszych planów rządu dotyczących przedmiotowej rozbudowy.

Przy formułowaniu odpowiedzi poseł Platformy Obywatelskiej poprosił o uwzględnienie poniższych pytań:

  • Jakie jest uzasadnienie dla wstrzymania inwestycji dotyczącej budowy bloku węglowego na terenie Elektrowni Ostrołęka?
  • Jakie nakłady poniesiono dotychczas w związku z planowaną budową bloku węglowego?
  • Jaki jest koszt wyburzenia wzniesionej dotychczas konstrukcji?
  • Dlaczego decyzję o wstrzymaniu inwestycji i rozbiórce dotychczas zbudowanej konstrukcji podjęto na tak późnym etapie?
  • Jakie są wartości kosztorysowe planowanej budowy bloku gazowego na terenie Elektrowni Ostrołęka?
  • Kto w ocenie Pana Premiera jest odpowiedzialny za fiasko przedmiotowej inwestycji?

Odpowiedź na interpelację posła Kostusia jeszcze nie nadeszła. Przy okazji poprzednich pytań posłów odpowiedzi udzielał zazwyczaj wicepremier Jacek Sasin.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×