2021-07-18T14:42:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Protest sędziów w Ostrołęce. Padły mocne słowa: "Dokonano zamachu" [WIDEO]

REKLAMA
REKLAMA

Przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce odbył się kolejny protest środowisk sędziowskich, wspieranych przez obywateli. Padły mocne słowa: o zamachu na instytucje prawnicze czy aparatczykach partyjnych przybieranych w togę o trzeciej w nocy. - W Polsce zapanował chaos prawny - mówił jeden z sędziów.

Każdy 18. dzień miesiąca został nazwany przez środowiska sędziowskie Dniem Solidarności z Sędziami Represjonowanymi. Sędziowie i przedstawiciele innych zawodów prawniczych demonstrują wówczas przed gmachami sądów, by wyrazić solidarność z sędziami, jak sami nazywają - represjonowanymi.

zdjecie 300

Przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce co miesiąc odbywają się demonstracje w obronie sędziów. Tak samo było również 18 lipca. Sędziowie wyszli przed budynek w samo południe.

Protest sędziów. "Dokonano zamachu"

- Jak zwykle, przed spotkaniem słyszymy dzwony - zaczął sędzia Ryszard Warda z Sądu Okręgowego w Ostrołęce. - Te dzwony są szczególne, to symboliczne podzwonne dla tych, którzy mówili, że reformują wymiar sprawiedliwości, a sytuację wymiaru sprawiedliwości radykalnie pogorszyli. Dla tych, którzy dokonali zamachu na jedną z trzech podstawowych władz każdego demokratycznego państwa: na władzę sądowniczą.

Sędzia kontynuował:

Polska to piękny, wielki kraj, ale położony w środku Europy. W jej centrum, a nie na wyspie oblanej wodami. Polacy to wielki naród, jeden z narodów europejskich. Szczycimy się tym. Aspirowaliśmy do UE, byliśmy dumni, że tam weszliśmy. Podpisaliśmy traktaty, które nas wiążą. Jedną z naczelnych zasad Unii jest poszanowanie prawa każdego obywatela do niezawisłego sądu. To poszanowanie u nas zostało zachwiane przez tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości. Dokonano zamachu, przejmując po kolei instytucje prawnicze najważniejsze dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce: Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, Krajowa Rada Sądownicza. Stały się one organami, co do których mamy poważne wątpliwości, kto tam zasiada i co stanowi. Rzutuje to na cały wymiar sprawiedliwości i na prawo w Polsce.

- W Polsce zapanował chaos prawny i chaos organizacyjny w wymiarze sprawiedliwości. Te reformy zapoczątkowało odwoływanie faksem prezesów, rzecz niespotykana w cywilizowanych krajach. Ci prezesi w tej chwili wygrywają sprawy przed trybunałami europejskimi. Polska przegrywa kolejne procesy - stwierdził Warda.

Sprzeciwiamy się symbolicznie wychodząc murem za sędziami zawieszonymi przez organ, który okazał się sprzeczny z naszą konstytucją, a który teraz został zawieszony przez trybunał europejski. My mamy rację! To gorzka racja, bo do tego, że my mamy rację, dochodzi się po miesiącach czy po latach. Jest to gorzkie o tyle, że obywatel ma prawo do niezawisłego sądu, do szybkiego orzekania.

Sędzia Warda wskazywał, że "w samym okręgu ostrołęckim widzimy, jak w zapaści kadrowej i orzeczniczej są już trzy sądy rejonowe". - Niedługo nie będzie miał kto ludzi sądzić i pracować dla tych sądów - wskazał.

Protest sędziów. "Zaczęto przybierać w togę aparatczyków partyjnych"

Przemawiający sędzia dodał, że obecnie sędziowie "są zawieszani przez organ bezprawny, w sposób bezprawny za orzeczenia". Podkreślił, że "od kontroli orzeczniczej są sądy wyższej instancji, a nie organ, który się mianuje Izbą Dyscyplinarną".

- Zaczęto o trzeciej w nocy w togę przybierać aparatczyków partyjnych. Profesorów prawa z wieloletnim doświadczeniem naukowym i orzeczniczym, stojących na czele Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, naszych godnych zaufania i szczególnie wyróżniających się sędziów w KRS zastąpiono magistrami bądź funkcjonariuszami partyjnymi. Taki mamy obraz wymiaru sprawiedliwości w tej chwili - powiedział Ryszard Warda.

Padł też apel:

Wzywam do opamiętania tych ludzi, którzy będą próbować dalej orzekać w izbie dyscyplinarnej, wyzwam do opamiętania tych sędziów, którzy poszli do KRS i robią kariery. Wzywam do opamiętania tych magistrów, którzy w Trybunale Konstytucyjnym pouczają profesorów prawa, odbierają im głos, po to by za chwilę Trybunał doszedł do tego, że jednak prof. Bodnar miał rację.

- Chcę tylko jednego: żeby, tak jak my, wydając wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wiedzieli, że jesteśmy też sędziami europejskimi, że nie dotyczy nasze sądownictwo tylko obywateli Polski. Sprawujemy wymiar sprawiedliwości i dla obywateli za granicą i dla tych, którzy tu popełnią wykroczenie. Chcemy być niezawiśli od jakiejkolwiek władzy politycznej, nie chodzi tylko o tą, która teraz sprawuje władzę - zaznaczył Warda.

Oprócz sędziego Sądu Okręgowego w Ostrołęce, głos zabrała także przedstawicielka ławników Elżbieta Kuskowska, działacz Komitetu Obrony Demokracji Mazowsze Jacek Wiśniewski oraz szefowa Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Ostrołęka Aleksandra Nowak.

Zobacz zapis transmisji na żywo z protestu:

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 7344
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×