eOstroleka.pl
Polska,

Protestujący górnicy: Wznowienie rozmów możliwe, ale z premier Kopacz

REKLAMA
zdjecie 9637
REKLAMA
zdjecie 9637

- Podtrzymujemy deklarację gotowości do wznowienia rozmów, o każdej porze dnia i nocy, jeśli na czele prowadzącej rozmowy delegacji rządowej stanie szef rządu, czyli Pani Premier Ewa Kopacz i będą one dotyczyć programu dla całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce, a nie tylko dla jednej ze spółek - napisali związkowcy w oficjalnym komunikacie Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego po fiasku niedzielnej tury rozmów z delegacją rządową.

Komunikat Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego po rozmowach z delegacją rządową w dniu 11 stycznia w Katowicach:

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy oświadcza, że przebieg rozmów prowadzonych z delegacją rządową w Katowicach 11 stycznia wyraźnie pokazał, iż tzw. plan restrukturyzacji Kompanii Węglowej jest programem o charakterze tylko i wyłącznie politycznym. Dla autorów tego programu nie liczą się ludzie pracujący w kopalniach, nie liczy się Śląsk i sytuacja społeczno-gospodarcza w tym regionie, nieważna jest przyszłość górnictwa. Ten program ma na uwadze wyłącznie fakt, że za kilka miesięcy odbędą się wybory parlamentarne i tylko z tej perspektywy tworzono ów dokument.
O politycznym, a nie naprawczym charakterze tego programu świadczą też publiczne wypowiedzi prominentnych polityków koalicji rządzącej o rzekomych, ogromnych dopłatach podatników do polskiego górnictwa. To są kłamstwa mające na celu deprecjonowanie górników w oczach opinii publicznej, napuszczanie na środowisko górnicze innych grup społecznych.
Wobec powyższego oświadczamy, że podtrzymujemy deklarację gotowości do wznowienia rozmów, o każdej porze dnia i nocy, jeśli na czele prowadzącej rozmowy delegacji rządowej stanie szef rządu, czyli Pani Premier Ewa Kopacz i będą one dotyczyć programu dla całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce, a nie tylko dla jednej ze spółek. Chcemy też wyraźnie przypomnieć i podkreślić, że zasadniczym warunkiem rozmów i ewentualnego porozumienia jest wycofanie się rządu z wdrażania decyzji o likwidacji czterech kopalń.
Pragniemy również wyrazić nadzieję, zważywszy na dotychczasowe doświadczenia i przebieg dzisiejszych rozmów, że w składzie delegacji rządowej znajdą się wyłącznie ludzie, którzy znają elementarne zasady dobrego wychowania, stosują je w praktyce i wiedzą, co to znaczy wzajemne poszanowanie stron.

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×