2015-01-12T14:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Protestujący górnicy: Wznowienie rozmów możliwe, ale z premier Kopacz

REKLAMA
REKLAMA

- Podtrzymujemy deklarację gotowości do wznowienia rozmów, o każdej porze dnia i nocy, jeśli na czele prowadzącej rozmowy delegacji rządowej stanie szef rządu, czyli Pani Premier Ewa Kopacz i będą one dotyczyć programu dla całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce, a nie tylko dla jednej ze spółek - napisali związkowcy w oficjalnym komunikacie Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego po fiasku niedzielnej tury rozmów z delegacją rządową.

Komunikat Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego po rozmowach z delegacją rządową w dniu 11 stycznia w Katowicach:

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy oświadcza, że przebieg rozmów prowadzonych z delegacją rządową w Katowicach 11 stycznia wyraźnie pokazał, iż tzw. plan restrukturyzacji Kompanii Węglowej jest programem o charakterze tylko i wyłącznie politycznym. Dla autorów tego programu nie liczą się ludzie pracujący w kopalniach, nie liczy się Śląsk i sytuacja społeczno-gospodarcza w tym regionie, nieważna jest przyszłość górnictwa. Ten program ma na uwadze wyłącznie fakt, że za kilka miesięcy odbędą się wybory parlamentarne i tylko z tej perspektywy tworzono ów dokument.
O politycznym, a nie naprawczym charakterze tego programu świadczą też publiczne wypowiedzi prominentnych polityków koalicji rządzącej o rzekomych, ogromnych dopłatach podatników do polskiego górnictwa. To są kłamstwa mające na celu deprecjonowanie górników w oczach opinii publicznej, napuszczanie na środowisko górnicze innych grup społecznych.
Wobec powyższego oświadczamy, że podtrzymujemy deklarację gotowości do wznowienia rozmów, o każdej porze dnia i nocy, jeśli na czele prowadzącej rozmowy delegacji rządowej stanie szef rządu, czyli Pani Premier Ewa Kopacz i będą one dotyczyć programu dla całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce, a nie tylko dla jednej ze spółek. Chcemy też wyraźnie przypomnieć i podkreślić, że zasadniczym warunkiem rozmów i ewentualnego porozumienia jest wycofanie się rządu z wdrażania decyzji o likwidacji czterech kopalń.
Pragniemy również wyrazić nadzieję, zważywszy na dotychczasowe doświadczenia i przebieg dzisiejszych rozmów, że w składzie delegacji rządowej znajdą się wyłącznie ludzie, którzy znają elementarne zasady dobrego wychowania, stosują je w praktyce i wiedzą, co to znaczy wzajemne poszanowanie stron.

REKLAMA
Kalendarz imprez
grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30 dk31  1
×