2017-07-18T12:10:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Przasnysz: Komisja zbadała wypadek spadochroniarzy. Znamy wstępny raport

REKLAMA
zdjecie 9902
REKLAMA
3
3
4

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych ogłosiła wstępny raport z wypadku, do jakiego doszło 26 maja br. w pobliżu ul. Żwirki i Wigury w Przasnyszu. W wyniku zderzenia z ziemią śmierć ponieśli dwaj spadochroniarze - pilot i pasażer tandemu. Ustalenia komisji są niepokojące.

Start samolotu Cessna z lotniska w Przasnyszu nastąpił 26 maja ok. godz. 14.35. Około godz. 15.00 trzy tandemy opuściły pokład samolotu. Dwa pierwsze zespoły wylądowały bez problemów na lotnisku, opadanie trzeciego zespołu bez otwartego spadochronu zostało zauważone przez świadków. Zespół ten zderzył się z ziemią w odległości ok. 1250 metrów od miejsca startu. Pilot i pasażer ponieśli śmierć na miejscu.

Stwierdzono, że pilot tandemu po oddzieleniu od samolotu wyrzucił spadochronik hamujący. Na wysokości 1700 metrów pilot zainicjował otwarcie czaszy głównej spadochronu, używając obu uchwytów, lecz bezskutecznie. Później pilot zainicjował otwarcie czaszy zapasowej bez odrzucenia spadochronika hamującego wraz z jego taśmą oraz bez wypięcia czaszy głównej (co było uniemożliwione wskutek zablokowania otwarcia wyłogów pokrowca czaszy głównej). Automat Cypress zainicjował otwarcie czaszy zapasowej. Spadochronik sprężynowy czaszy zapasowej zaplątał się jednak w taśmę spadochronika hamującego, został nim czterokrotnie owinięty. Oprócz tego, zawleczka blokujące otwarcie pokrowca czaszy głównej pozostała na swoim miejscu i była uszkodzona w sposób, który uniemożliwiał jej otwarcie. Pilot nie miał więc szans na otwarcie spadochronu głównego, a po splątaniu się z zapasem, tandem uderzył w ziemię z dużą prędkością.

Wykryto też niepokojące nieprawidłowości. Jak wynika z raportu PKBWL, uszkodzona zawleczka różniła się od zawleczki standardowo przewidzianej przez producenta do stosowania w tym zestawie tandemowym. Do tego uprząż pasażera nie była uprzężą dedykowaną przez wytwórcę do zestawu tandemowego Advance Tandem (jest ona przeznaczona do zestawu tandemowego Sigma). Wyłogi pokrowca czaszy głównej były złożone odwrotnie niż przewiduje to instrukcja spadochronu. Ustalono, że po założeniu zestawu spadochronowego przez pilota tandemu, nie była była wykonywana kontrola prawidłowości przez drugą osobę.

W wyniku wypadku zginęli dwaj mężczyźni: 40-letni pilot i 33-letni pasażer.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×