2021-01-07T11:41:53+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Przedsiębiorcy otrzymają ważną informację z ZUS

REKLAMA
zdjecie 5867
REKLAMA
zdjecie 5867
1
0
0

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę informacji z podsumowaniem wpłat przekazanych w 2020 r. przez płatników składek na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Przedsiębiorcy dowiedzą się jak wyglądały rozliczenia ich firm z ZUS i jakie jest saldo na ich koncie na koniec 2020 r. W tym roku informacje zostaną udostępnione przede wszystkim na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Informacje o saldzie i rozliczeniu wpłat otrzyma kilka milionów płatników. Przedsiębiorca dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też konto jest rozliczone na zero. W informacji będzie podana łączna kwota wpłat przekazanych w ubiegłym roku. Urząd wskaże też jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w układzie ratalnym, dostaną również informacje o tym jaka kwota pozostała im jeszcze do spłaty.

ZUS przypomina, że niedopłata na koncie płatnika składek może zostać rozłożona na raty. Jeżeli płatnik nie jest w stanie jednorazowo jej spłacić, to należy rozważyć złożenie wniosku o ulgę. W tym celu trzeba skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń, który przedstawi najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia. Doradca pomoże także w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów. Numery telefonów kontaktowych do doradców są dostępne na www.zus.pl.

Niewielkie niedopłaty można spłacić poprzez powiększenie wpłat na rozliczenie składek wpłacanych w najbliższym terminie. Trzeba jednak wcześniej sprawdzić, czy od zaległości należne są odsetki za zwłokę. Odsetki mogą zostać obliczone za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie urzędu. Z kolei nadpłatę można odebrać poprzez pomniejszenie kwoty składek wpłacanych w najbliższym terminie lub wystąpienie z wnioskiem o jej zwrot (wskazane przy wyższych kwotach). ZUS zwróci nadpłatę na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika.

Najnowsze zwolnienia ze składek nie będą jeszcze widoczne

ZUS zwraca uwagę, że wnioski o zwolnienie z opłacania składek na podstawie Tarczy Antykryzysowej 6.0 można składać od 30 grudnia 2020 r., a efekt zwolnienia będzie widoczny na kontach płatników po rozpatrzeniu wniosku (tj. w 2021 r.). Oznacza to, że przekazywana teraz informacja o saldzie konta nie będzie uwzględniała tego zwolnienia, gdyż informacja prezentuje stan konta na 31 grudnia 2020 r.  W tej sytuacji przedsiębiorcy spełniający warunki do zwolnienia, którzy nie opłacili składek za listopad 2020 r., w informacji mogą widzieć kwotę zadłużenia za ten miesiąc. Sprawy te będą wyjaśniane.

Jeżeli składki zostały opłacone za miesiące, za które nastąpi zwolnienie, po umorzeniu należności, kwota nadpłaty będzie widoczna na koncie płatnika składek na PUE ZUS.

REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×