eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Przesłanie Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
Podpisanie Przesłania Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców, 30 VI 2016, fot. Eliza Bartkiewicz/ BP KEP Podpisanie Przesłania Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców, 30 VI 2016, fot. Eliza Bartkiewicz/ BP KEP
REKLAMA

“Wzywamy wiernych naszych Kościołów, aby trwali w modlitwie i świadczyli pomoc potrzebującym. Nie ustawajmy w dążeniu do przezwyciężenia zaistniałego kryzysu” – piszą przedstawiciele Kościołów w Polsce we wspólnym przesłaniu w sprawie uchodźców. Dokument został podpisany w czwartek 30 czerwca 2016 r. w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

“Zadaniem Kościołów jest wychowywanie serc, które przez konkretne czyny miłosierdzia przyjdą z pomocą cierpiącym, tym, którzy uciekają przed wojną, prześladowaniami i śmiercią” – czytamy w Przesłaniu Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców.

Przedstawiciele Kościołów w Polsce, nawiązując do historii i tradycji,  zwracają uwagę na to, że nasz kraj wiele razy stawał się schronieniem dla tych, którzy musieli uciekać przed prześladowaniami. Podkreślają jednocześnie, że “tylko szeroko zakrojona akcja humanitarna i uwzględnienie politycznych i ekonomicznych przyczyn istniejących trudności może doprowadzić do rzeczywistej poprawy sytuacji”. “Chrześcijanie powinni dążyć do współpracy z odpowiednimi organami władzy państwowej i organizacji społecznych” – piszą. Wskazują na potrzebę rozwoju wolontariatu, także na poziomie parafii, “aby skutecznie i odpowiedzialnie zaradzić rodzącym się problemom”.

W imieniu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Konferencji Episkopatu Polski Przesłanie Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców 30 czerwca podpisali: pastor Leszek Wakuła – Prezbiter Okręgu Centralnego Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP; bp Jerzy Samiec – Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP; bp Andrzej Malicki – Superintendent Naczelny Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP; bp Marek Izdebski – Biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP;  bp Wiktor Wysoczański – Biskup Kościoła Polskokatolickiego w RP; bp Marek M. Karol Babi – Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP; Metropolita Sawa – Prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski; abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Z historii prac nad przesłaniem:

Od samego początku kryzysu uchodźczego w Europie Kościoły chrześcijańskie zabierały głos, zarówno na świecie jak i w Polsce. Już w roku 2011, tuż po wybuchu wojny w Syrii, Kościoły zwracały uwagę na dramat osób, które zostały zmuszone do opuszczenia ojczyzny i na tragedię osób zabitych podczas konfliktu.

Gdy w ubiegłym roku nasilił się kryzys migracyjny w Europie głos Kościołów przybrał na sile. Przykładem w Polsce może być np. List pasterski biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce z 9 września 2015 r. czy komunikaty z Zebrań Plenarnych Konferencji Episkopatu Polski, począwszy od 7 października 2015 r., a także głosy licznych biskupów i zwierzchników Kościołów w Polsce.

Komisja Dialogu między Polska Radą Ekumeniczna a Konferencja Episkopatu Polski na zebraniu w dniu 5 października 2015 r. postanowiła zaapelować do Kościołów, aby wydały wspólne przesłanie w sprawie uchodźców. Wspólny tekst został zaaprobowany przez Komisję na specjalnym zebraniu w dniu 24 maja 2016 i w czerwcu został zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski oraz przez zwierzchników Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

W ostatnich latach Kościoły w Polsce podpisały następujące Apele: 16 stycznia 2013 r. – apel o ochronę stworzenia; 20 stycznia 2015 r. – apel o poszanowanie i świętowanie niedzieli. Wspólne przesłanie w sprawie uchodźców jest dokumentem, który został przygotowany w najkrótszym czasie, ponieważ dotyczy ludzi, dla których pomoc jest sprawą nie cierpiącą zwłoki.

Źródło: episkopat.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×