eOstroleka.pl
Region,

Przestępcy grasują! Przestań trzymać pieniądze w skarpecie – zobacz, jak je chronić

REKLAMA
zdjecie 8621
zdjecie 8621
REKLAMA

Niedawno biżuteria o wartości kilku tysięcy złotych padła łupem złodzieja — ucierpiał jubiler z Ostrołęki. W 2022 roku doszło do 124 tysięcy kradzieży. Z roku na rok Komenda Główna Policji notuje coraz więcej przestępstw pospolitych. Nadal trzymasz pieniądze w gotówce w domu i nie boisz się, że możesz je stracić? Zobacz, gdzie ulokować środki, aby były bezpieczne.

Dlaczego trzymanie gotówki w domu nie jest bezpieczne?

Trzymanie gotówki w domu nie jest rozsądnym wyborem z wielu powodów. Przede wszystkim może ona stać się łupem dla złodziei, nawet z bliskiego otoczenia. To jednak nie wszystko. Możesz stracić swoje oszczędności również w wyniku pożaru czy zalania budynku. Co więcej, trzymając środki w tzw. skarpecie, nie inwestujesz ich, a więc nie chronisz przed inflacją, która powoduje wyraźny spadek wartości tego, co udało Ci się odłożyć.

Masz również utrudnioną kontrolę finansów, ponieważ środki musisz za każdym razem przeliczać, aby upewnić się, ile ich faktycznie jest. Nie dzieje się to automatycznie, co ma miejsce, gdy masz założone konto w banku.

Alternatywa trzymania pieniędzy w skarpecie — na jakie opcje możesz się zdecydować?

Chcesz przestać ponosić ryzyko związane z przechowywaniem oszczędności w gotówce w swoim domu? Możesz założyć konto osobiste lub konto oszczędnościowe. Na czym polega działanie każdego z nich? Jak wybrać idealną opcję dla siebie i gdzie jej szukać?

Konto osobiste — czym jest? Dlaczego warto je mieć?

Konto osobiste, nazywane także rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, stanowi podstawowy produkt, który banki oferują swoim klientom. Sięgając po tę usługę, możesz:

  • wpłacać na konto środki — pochodzące z wynagrodzenia za pracę, oszczędności, darowizny i innych źródeł;
  • wypłacać środki;
  • dokonywać przelewów elektronicznych;
  • kontrolować swoje dochody i wydatki;
  • korzystać z karty kredytowej czy płatności BLIK — mając konto, możesz płacić w bezgotówkowy sposób.

Konta osobiste dzielą się na różne rodzaje kont, w tym m.in. młodzieżowe, walutowe, internetowe oraz oszczędnościowe. Każde z nich wiąże się z nieco inną specyfiką działania, jednak pozwala swobodnie zarządzać swoimi finansami na zasadach wskazanych w umowie zawieranej w trakcie otwierania rachunku.

Jak wybrać konto osobiste dla siebie?

Na stronie https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/ znajdziesz ranking 12 kont osobistych. Zostały one ze sobą porównane, aby umożliwić Ci wybór najlepszej dla Ciebie opcji. W zestawieniu uwzględniono m.in. następujące parametry:

  • koszty podstawowych usług — tj. m.in. prowadzenia rachunku, opłat za wypłaty z bankomatów;
  • jakość benefitów oferowanych za założenie konta — premie i bonusy oferowane za oszczędzanie;
  • oceny banku pochodzące od jego klientów.

Zwracając uwagę na te parametry, możesz wybrać dla siebie opcję, która będzie miała wszystko to, czego potrzebujesz. W ten sposób dobierzesz konto osobiste do swoich potrzeb, a zarządzanie finansami stanie się znacznie prostsze.

Konto oszczędnościowe — na czym polega? Jakie są jego zalety?

Z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju na temat świadomości finansowej Polaków wynika, że aż 67% Polaków przechowuje zaoszczędzone pieniądze w banku.

Konto oszczędnościowe to specyficzny rodzaj konta osobistego. Służy ono do gromadzenia oszczędności na bezpiecznym rachunku. Najważniejszą zaletą tego rodzaju opcji jest to, że z reguły bank zapewnia klientom w tym wypadku znacznie wyższe stopy procentowe (możliwość pomnażania majątku) niż w przypadku tradycyjnego konta. Ma to zachęcić do długoterminowego oszczędzania poprzez pokazanie, jakie zyski płyną z takiego gospodarowania środkami.

Takie rozwiązanie łączy w sobie specyfikę standardowych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowym z lokatą. Od lokaty różni się ono jednak tym, że daje znacznie większą elastyczność. Nie musisz wpłacać pieniędzy na konto na określony czas i z reguły nie tracisz odsetek, wypłacając je wcześniej. Na stronie https://finanse.rankomat.pl/ znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące konta oszczędnościowego czy związanych z nim benefitów.

Czym się kierować podczas wyboru konta oszczędnościowego?

Podczas wyboru konta oszczędnościowego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące czynniki:

  • oprocentowanie konta oszczędnościowego — bezpośrednio wpływa na zysk z prowadzenia rachunku;
  • od jakiej kwoty i w jakim zakresie przysługuje podwyższone oprocentowanie;
  • sposób kapitalizacji odsetek;
  • liczbę darmowych wypłat z rachunku.

Warto przeanalizować również opinie użytkowników na temat usługi oferowanej przez konkretny bank. Na stronie https://finanse.rankomat.pl/konta/oszczednosciowe/ znajdziesz zestawienie najciekawszych opcji, w którym uwzględniono wskazane wcześniej aspekty.

Zastanawiasz się nad tym, gdzie bezpiecznie przechowywać swoje pieniądze? Założenie konta w banku będzie zdecydowanie rozsądnym wyborem. Korzystając z internetowych porównywarek, znajdziesz najciekawsze obecnie opcje — zapewniające wysoką jakość obsługi ze strony banku, bezpieczeństwo, a także dodatkowe benefity. Dzięki temu podejmowanie decyzji dotyczącej zakupów będzie znacznie łatwiejsze. Mając konto dopasowane do swoich potrzeb, nie będziesz musiał obawiać się o bezpieczeństwo swoich oszczędności, a dodatkowo będzie mógł czerpać zyski w postaci kapitalizacji odsetek. 

Materiał zewnętrzny. 

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×