eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Przydrożne kapliczki i świątki, kurpiowskie pamiątki. "Ginące zawody" w Kadzidle [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 7679
REKLAMA
zdjecie 7679

W Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle rozpoczęły się warsztaty etnograficzne "Ginące Zawody". To doskonała okazja do poznania kultury kurpiowskiej i zajęć, które wykonywali nasi przodkowie.

Zadaniem tych warsztatów jest podtrzymywanie tradycji, zachowanie dziedzictwa i popularyzacji kultury kurpiowskiej. Tytułem tegorocznej edycji jest rzeźba pod hasłem "Przydrożne kapliczki, świątki, kurpiowskie pamiątki". Rzeźba na Kurpiach jest bardzo ważnym elementem kurpiowskiego folkloru, a zdolnych rzeźbiarzy nie brakuje.

Jak co roku, zgłębiano też tajemnice innych kurpiowskich dziedzin twórczości ludowej - w Zagrodzie Kurpiowskiej zagościły wycinankarstwo, plecionkarstwo, garncarstwo, kowalstwo, a nawet pieczenie chleba czy fafernuchów. Do tego haft, koronka, kwiaty z bibuły, pisanka... Można było zobaczyć, jak w latach 50. XX wieku robiono firankę!

Nie brakowało gości specjalnych, a wśród nich byli starosta i wicestarosta ostrołęcki.

- Zmieniają się prezydenci, rządy, wojewodowie, starostowie, wójtowie, ale życie biegnie dalej i idzie do przodu. Ważne jest, aby tradycje się nie zmieniały, żebyśmy potrafili odtworzyć, co robili nasi przodkowie. Tego państwu życzę - powiedział starosta Piotr Liżewski, któremu towarzyszył wicestarosta Artur Kozłowski. Specjalne podziękowania trafiły też do włodarzy gminy Kadzidło - byłego wójta Dariusza Łukaszewskiego i obecnej wójt Anny Śniadach.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×