eOstroleka.pl
Region,

Przygotowania służb do sezonu wiosenno-letniego na Mazowszu

REKLAMA
REKLAMA
zdjecie 6034
Bezpieczeństwo hydrologiczne oraz ocena zagrożenia pożarowego to zagadnienia poruszone podczas posiedzenia wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego. Spotkanie zorganizowano w celu omówienia stanu przygotowania regionu do sezonu wiosenno-letniego oraz omówienia rekomendacji wojewody dla służb.

Działania straży pożarnej. Podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej podsumował sezon jesienno-zimowy, szczególnie pod kątem tlenku węgla oraz pożarów traw. Ze statystyk wynika, że w związku z czadem strażacy interweniowali 215 razy, 223 osoby zostały poszkodowane, a 8 poniosło śmierć (w okresie październik 2014 – marzec 2015).

W 2015 roku strażacy odnotowali również 6,5 tys. pożarów traw. Spłonęło 3 171 ha powierzchni pól, łąk i nieużytków, 1 osoba straciła życie, a 8 odniosło obrażenia. W pierwszym kwartale br. trawy płonęły częściej niż w analogicznym okresie 2014 r. Największy wzrost pożarów miał miejsce w powiatach: wołomińskim – 33 proc., radomskim – 18 proc. oraz piaseczyńskim – 10 proc.

W związku z ryzykiem śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla oraz rosnącą liczbą pożarów traw prowadzone są kampanie społeczne „NIE! dla czadu” oraz „NIE! dla wypalania traw”. Ich celem jest m.in. przypominanie o konieczności czyszczenia przewodów wentylacyjnych i regularnych przeglądach urządzeń grzewczych oraz zachęcanie do montażu czujek czadu w domach. W ramach akcji „NIE! dla wypalania traw” prowadzone są działania edukacyjne, m.in. lekcje w szkołach na terenie gmin, w których pożarów traw w ostatnim roku było najwięcej. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego organizuje również szkolenia dla rolników. Straż pożarna przygotowała film edukacyjny o zagrożeniach wynikających z wypalania traw.

Bezpieczeństwo hydrologiczne. W czasie zimy tylko przez 4 dni przekroczony był stan ostrzegawczy na jednej rzece w województwie, tj. na Bugu. Aktualnie nie występuje zagrożenie powodziowe, a poziom wód w rzekach jest niski lub średni. W zależności jednak od opadów (szczególnie na południu Polski) mogą wystąpić letnie wezbrania. Z informacji Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych wynika, że stan techniczny większości wałów jest dobry i zapewnia odpowiednią ochronę przeciwpowodziową.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że w trakcie całego sezonu wiosenno-letniego średnia temperatura powietrza będzie w normie (która wynosi od 16,3°C do 18,6°C). Suma opadów powinna utrzymać się na stałym poziomie (od 175 mm do 217 mm).

Rekomendacje. Wojewoda Jacek Kozłowski przedstawił rekomendacje dla służb na najbliższe miesiące dotyczące m.in.: przeglądu urządzeń melioracyjnych i obiektów hydrotechnicznych; intensyfikacji odmulania, czyszczenia koryt rzek i utrzymania odpowiedniego stanu wałów przeciwpowodziowych; monitorowania poziomu zanieczyszczeń powietrza oraz analizy dostępności leków w aptekach (w związku z problemem tzw. obrotu odwróconego).

W spotkaniu Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespół Zarządzania Kryzysowego wzięli udział przedstawiciele m.in.:  służb zespolonych wojewody mazowieckiego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Państwowej Straży Pożarnej, policji.
Więcej o: Mazowsze
REKLAMA
Kalendarz imprez
lipiec 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 dk1  2  3 dk4 dk5 dk6
 7  8  9  10  11 dk12  13
 14  15  16  17  18  19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31  1  2  3
×