2016-07-16T08:00:00+02:00 eOstroleka.pl 10 0 6 3.3
Ostrołęka,

Przyjęto plan inwestycyjny dla subregionu ostrołęckiego

REKLAMA
Adam Struzik (fot. eOstroleka.pl)
REKLAMA
2
4
3
Najlepszy komentarz
~Gość, 09:07 16-07-2016,   -
I co z tej paplaniny wynika drodzy czytelnicy. Nic!
Konkrety panie Struzik.
Chyba ten subregion nie jest przeznaczony jako skansen i do zalesienia powtórnego?
Nas interesują o wiele większe inwestycje drogowe (droga ekspresowa z Warszawy do Ostrołęki), kolejowe (dwutorowa szybka kolej do Warszawy
i res...
odpowiedz   •   oceń :  
Zarząd województwa mazowieckiego przyjął plan RIT-ów (Regionalnych Inwestycji Terytorialnych) dla subregionu ostrołęckiego. Główny nacisk został położony na działania związane m.in. z poprawą sieci transportowej, standardu opieki zdrowotnej, rozwojem gospodarczym czy zachowaniem dziedzictwa kulturowego.

Można już startować w konkursach, które niedawno zostały ogłoszone. W sumie na ten cel w całym województwie przeznaczono ponad 950 mln zł. Jesienią będzie wiadomo, ile uzyskał tzw. RIT ostrołęcki. Czym są Regionalne Inwestycje Terytorialne? To autorska inicjatywa zarządu województwa mazowieckiego w najnowszym RPO WM (2014-2020) na wzór ZIT-u wprowadzonego przez Komisję Europejską dla Warszawy i okolic. Chodzi o to, by samorządy z pozostałych subregionów Mazowsza mogły wspólnie wypracować projekty tworzące zintegrowaną całość. Liderem koordynującym prace jest zawsze dawne miasto wojewódzkie.

W przypadku Ostrołęki wypracowany przez samorządy i zatwierdzony właśnie przez zarząd województwa mazowieckiego plan inwestycyjny obejmuje projekty dotyczące zrównoważonego rozwoju miasta Ostrołęki i subregionu ostrołęckiego poprzez poprawę zewnętrznej i wewnętrznej dostępności jego potencjału gospodarczego, społecznego i środowiskowo-rekreacyjnego, a także poprawę jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie dostępności i jakości usług zdrowotnych, profilaktyki zdrowotnej i ograniczenie niskiej emisji.

- Chodzi o to, aby pięć najważniejszych po Warszawie miast też było moderatorami i organizatorami realizacji szeregu projektów z partnerami, głównie oczywiście samorządowymi, którymi będą gminy i powiaty wokół tych ośrodków regionalnych i subregionalnych. Chcemy, aby te zintegrowane projekty rzeczywiście eliminowały problemy, które tam się pojawiają, np. problemy komunikacyjne. W ten sposób umożliwiamy tym pięciu ważnym ośrodkom pozawarszawskim realizację analogicznego programu, jaki ma Warszawa w postaci Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - mówił marszałek Adam Struzik.

W każdym subregionie liderem RIT jest główne miasto - Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce. Ma być ono koordynatorem powstającego dla każdego RIT-u planu inwestycyjnego. W planach zawarte są grupy projektów, które będą realizowane przez samorządy lub partnerstwa - zawiązane w dowolnej formie. Partnerstwa powinny tworzyć się w odpowiedzi na wspólne wyzwania oraz potrzebę wypracowania wspólnej wizji rozwoju. Aby uzyskać dofinansowanie, projekty będą startować w konkursach organizowanych specjalnie dla RIT. Startowanie w tych konkursach nie zamyka drogi do ubiegania się o środki unijne w ramach innych naborów - otwartych dla wszystkich.
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 09:07 16-07-2016,   -
I co z tej paplaniny wynika drodzy czytelnicy. Nic!
Konkrety panie Struzik.
Chyba ten subregion nie jest przeznaczony jako skansen i do zalesienia powtórnego?
Nas interesują o wiele większe inwestycje drogowe (droga ekspresowa z Warszawy do Ostrołęki), kolejowe (dwutorowa szybka kolej do Warszawy
i reszty kraju), sportowe i ich modernizacja, własna regionalna telewizja, szerokopasmowy internet, linia tramwajowa jak w Olsztynie! (skąd aż tyle dostali aby powstała tak kosztowna inwestycja, środki które wystarczyłyby na nasze drogi, remonty i budowa krótkich odcinków)
I myślmy, że można ograniczyć budżety Warszawy i okolic, Płocka i Radomia, tam już mają prawie wszystko.
odpowiedz   •   oceń :  
~iwo , 13:15 17-07-2016,   -
moim zdaniem trzeba dążyć  by połączyć Ostrołękę  dobrą dwujezdniową drogą   z ekspresówką do Białegostoku
odpowiedz   •   oceń :  
~wyborca , 09:21 18-07-2016,   -
a Kurpiowska Kraina w Wykrocie zostanie niedługo okrzyknieta miejscem swietym bo przy SDM na wyspie ktora nazywała sie "wyspa miłosci" odbywały sie rozne orgie, w kazdy piatek odbywaja sie imprezy  włodarze z Myszynca z proboszczem na czele ustawia krzyż......odłosza miejsce kultu .. a jeszcze knajpa obok i rozpusta.....
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  1  2  3  4