2014-04-09T11:26:00+02:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Przywiozą do Polski Krzyż Światowych Dni Młodzieży

REKLAMA
zdjecie 4016
REKLAMA

Polska młodzież odbierze w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, od Brazylijczyków Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikonę Salus Populi Romani. Wydarzenie będzie miało miejsce na Placu św. Piotra w Rzymie, podczas Mszy św. pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka. To oficjalne rozpoczęcie duchowych przygotowań do przyjęcia Papieża i młodzieży z całego świata w Polsce w 2016 r.

Delegacja młodzieży, której zostaną przekazane oficjalne symbole Światowych Dni Młodzieży składa się ze 115-osób, pochodzących z wszystkich polskich diecezji. W Rzymie dołączy do niej dodatkowo delegacja 108 osób z archidiecezji poznańskiej. W tej właśnie diecezji rozpocznie się peregrynacja Krzyża. Następnie trasa jego pielgrzymowania prowadzić będzie przez diecezje: kaliską, włocławską, legnicką, warszawsko-praską i siedlecką. Stamtąd Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz towarzysząca mu Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani powędruje przez dziesięć krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Po powrocie do Polski, w grudniu 2014 r. odwiedzi pozostałe diecezje, by w końcu dotrzeć do Krakowa – głównego miejsca ŚDM 2016.

Peregrynacja Krzyża to tylko jedna z inicjatyw przygotowujących Polaków do wizyty Ojca Świętego i Światowego Dnia Młodzieży w naszym kraju w 2016 r.  Całość przygotowań organizacyjnych prowadzi Komitet Krakowski ŚDM, a wspomaga go Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM oraz Rada KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.  Młodzi i ich duszpasterze przygotowują się duchowo, korzystając m.in. z materiałów wydanych w formie książki zatytułowanej „Cz@t ze Słowem” oraz z pomocy dostępnych na stronie internetowej www.kdm.org.pl.

W ramach duchowych przygotowań, 13 kwietnia rusza m.in. projekt #B>M, co znaczy „BYĆ to więcej niż MIEĆ”. Inicjatywa polega na comiesięcznych spotkaniach poświęconych wybranemu świętemu i jego świadectwu ubóstwa. Inicjatywa proponuje program katechez oraz konkretne akcje, w które można się włączyć, by pomagać innym.

Jedną z takich akcji może być „Bilet dla Brata” czyli zbiórka funduszy dla młodzieży ze Wschodu, która chciałaby przyjechać na Światowe Dni Młodzieży. Do włączenia się w projekt zaproszeni są nie tylko młodzi, ale osoby w różnym wieku. Każdy może wspierać akcję swoją modlitwą, może też zgłosić swój pomysł na pomoc w zbiórce, ale także pomóc w promocji akcji, rozprowadzaniu cegiełek lub po prostu wziąć udział w organizowanych wydarzeniach. Pierwszą akcją wspierającą „Bilet dla Brata” jest płyta – cegiełka wydana z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Zawiera ona kompozycje Roberta Jansona do słów poezji Karola Wojtyły, które śpiewają znani polscy muzycy.

XXIX Światowy Dzień Młodzieży będzie miał miejsce w Krakowie od 26 do 31 lipca 2016 r. Poprzedzą go Dni Młodych w Diecezjach. Hasłem spotkania z Ojcem Świętym będą słowa z Ewangelii św. Mateusza "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

Źródło: BP KEP
REKLAMA
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×