eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Przywiozą do Polski Krzyż Światowych Dni Młodzieży

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
REKLAMA

Polska młodzież odbierze w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, od Brazylijczyków Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikonę Salus Populi Romani. Wydarzenie będzie miało miejsce na Placu św. Piotra w Rzymie, podczas Mszy św. pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka. To oficjalne rozpoczęcie duchowych przygotowań do przyjęcia Papieża i młodzieży z całego świata w Polsce w 2016 r.

Delegacja młodzieży, której zostaną przekazane oficjalne symbole Światowych Dni Młodzieży składa się ze 115-osób, pochodzących z wszystkich polskich diecezji. W Rzymie dołączy do niej dodatkowo delegacja 108 osób z archidiecezji poznańskiej. W tej właśnie diecezji rozpocznie się peregrynacja Krzyża. Następnie trasa jego pielgrzymowania prowadzić będzie przez diecezje: kaliską, włocławską, legnicką, warszawsko-praską i siedlecką. Stamtąd Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz towarzysząca mu Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani powędruje przez dziesięć krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Po powrocie do Polski, w grudniu 2014 r. odwiedzi pozostałe diecezje, by w końcu dotrzeć do Krakowa – głównego miejsca ŚDM 2016.

Peregrynacja Krzyża to tylko jedna z inicjatyw przygotowujących Polaków do wizyty Ojca Świętego i Światowego Dnia Młodzieży w naszym kraju w 2016 r.  Całość przygotowań organizacyjnych prowadzi Komitet Krakowski ŚDM, a wspomaga go Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM oraz Rada KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.  Młodzi i ich duszpasterze przygotowują się duchowo, korzystając m.in. z materiałów wydanych w formie książki zatytułowanej „Cz@t ze Słowem” oraz z pomocy dostępnych na stronie internetowej www.kdm.org.pl.

W ramach duchowych przygotowań, 13 kwietnia rusza m.in. projekt #B>M, co znaczy „BYĆ to więcej niż MIEĆ”. Inicjatywa polega na comiesięcznych spotkaniach poświęconych wybranemu świętemu i jego świadectwu ubóstwa. Inicjatywa proponuje program katechez oraz konkretne akcje, w które można się włączyć, by pomagać innym.

Jedną z takich akcji może być „Bilet dla Brata” czyli zbiórka funduszy dla młodzieży ze Wschodu, która chciałaby przyjechać na Światowe Dni Młodzieży. Do włączenia się w projekt zaproszeni są nie tylko młodzi, ale osoby w różnym wieku. Każdy może wspierać akcję swoją modlitwą, może też zgłosić swój pomysł na pomoc w zbiórce, ale także pomóc w promocji akcji, rozprowadzaniu cegiełek lub po prostu wziąć udział w organizowanych wydarzeniach. Pierwszą akcją wspierającą „Bilet dla Brata” jest płyta – cegiełka wydana z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Zawiera ona kompozycje Roberta Jansona do słów poezji Karola Wojtyły, które śpiewają znani polscy muzycy.

XXIX Światowy Dzień Młodzieży będzie miał miejsce w Krakowie od 26 do 31 lipca 2016 r. Poprzedzą go Dni Młodych w Diecezjach. Hasłem spotkania z Ojcem Świętym będą słowa z Ewangelii św. Mateusza "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

Źródło: BP KEP
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×