eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Przywrócą ruch kolejowy na trasie Ostrołęka-Szczytno?

REKLAMA
zdjecie 9926
zdjecie 9926
fot. sxc.hufot. sxc.hu
REKLAMA
zdjecie 9926

Z inicjatywy Stowarzyszenia Towarzystwo Dróg Żelaznych w Ostrołęce oraz starosty Powiatu Ostrołęckiego  Stanisława Kubła zostało zorganizowane spotkanie, w którym wzięło udział grono osób zainteresowanych infrastrukturą kolejową.

Uczestniczyli w nim przedstawiciele Zakładu Linii Kolejowych w Siedlacach, Towarzystwa Dróg Żelaznych, Urzędu Miasta w Ostrołęce, urzędów gmin w Goworowie, Rzekuniu, Baranowa, Długosiodle oraz Zarządu Dróg Powiatowych w Ostrołęce.

Podczas spotkania dyskutowano również na temat uzgodnień przebiegu budowy drogi Ostrołęka- Wyszków na odcinku Pasieki- Przetycz. Rozmowy dotyczyły przejazdów kolejowych oraz ich wspólnego finansowania przez samorządy i kolej. Mówiono także o planach związanych z uruchomieniu linii kolejowej Ostrołęka- Wielbark i wykorzystaniu jej do obsługi ruchu turystycznego.

Zaproszonym gościem ze strony PKP był dyrektor PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Siedlcach Andrzej Kmiecik. Spotkanie dotyczyło między innymi rewitalizacji linii kolejowej nr 35 i możliwości zorganizowania ruchu turystycznego na trasie Ostrołęka- Szczytno.

Linia ta dzięki staraniom Stowarzyszenia Towarzystwo Dróg Żelaznych została na jesieni ubiegłego roku odkrzaczona i odchwaszczona przez profesjonalną firmę wycinkową BIO-PAL. Pozostała jednak naprawa torowiska. Podczas spotkania dyrektor Kmiecik zapewnił, że począwszy od września tego roku sukcesywnie będą uzupełniane ubytki (kradzieże szyn) w torowisku.

Docelowo linia ta ma być udrożniona w ciągu kilku miesięcy. Zainteresowanie wielu podmiotów gospodarczych z powiatu ostrołęckiego i przasnyskiego daje nadzieję na otwarcie linii dla ruchu towarowego, turystycznego i
pasażerskiego w przyszłości. Stowarzyszenia Towarzystwo Dróg Żelaznych skupia się obecnie na stosowaniu oprysków chwastobójczych i przygotowaniu imprez, pikników kolejowych.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  31  1  2
×