zdjecie 8073
zdjecie 8073
2021-11-17T13:26:57+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Ptasia grypa na Mazowszu – posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

REKLAMA
REKLAMA
0
0
1

Bieżąca sytuacja w związku z wystąpieniem nowych przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w województwie mazowieckim była tematem posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W listopadzie na terenie województwa mazowieckiego potwierdzono 7 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), które wystąpiły w powiecie siedleckim i powiecie sokołowskim. Posiedzenie odbyło się online 15 listopada br. W spotkaniu uczestniczyli: Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki, Paweł Jakubczak, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Paulina Abramczyk, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Działania, które podjęliśmy w zakresie zwalczania ptasiej grypy były szybkie i jak widać skuteczne. Musimy zrobić wszystko, żeby nie doszło do powstawania kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptakó

w – powiedział podczas spotkania Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii lek. wet. Paweł Jakubczak podczas posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przedstawił bieżącą sytuację związaną w wystąpieniem ognisk ptasiej grypy (HPAI) na terenie powiatu siedleckiego i sokołowskiego. Starostowie wraz z powiatowymi lekarzami weterynarii przedstawili bieżącą sytuację w gospodarstwach na obszarach objętych ograniczeniami oraz przedstawili działania, które zostały podjęte w celu ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się choroby. Obecnie wszystkie nowe ogniska ptasiej grypy zostały zabezpieczone i zutylizowane.

Wicewojewoda Mazowiecki podkreślił, że najważniejsza jest współpraca samorządów z hodowcami i prowadzenie akcji informacyjnej skierowanej do właścicieli drobiu, przypominającej o zachowaniu szczególnej ostrożności oraz o zachowaniu odpowiednich środków higieny oraz bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu.

Podczas posiedzenia MWZZK informacje w sprawie bieżącej sytuacji z powiatu siedleckiego i sokołowskiego przekazali: Karol Tchórzewski, Starosta Siedlecki, Ryszard Domański, Wicestarosta Sokołowski, Ewa Kunaszyk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Siedlcach i Anna Boczoń-Borkowska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sokołowie Podlaskim.

W czasie posiedzenia MWZZK zostały przedstawione rekomendacje Wojewody Mazowieckiego zakładające m. im. przekazywanie informacji na temat wykrycia nowych ognisk ptasiej grypy oraz ich likwidacji do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Wojewoda Mazowiecki 12 listopada br. wydał rozporządzenie nr 41 zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu siedleckiego, sokołowskiego oraz węgrowskiego. Oprócz zmian, ujętych w tym rozporządzeniu oraz w rozporządzeniu nr 40 z 10 listopada br., wciąż obowiązuje rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego z 5 listopada br. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu siedleckiego oraz sokołowskiego.

W województwie mazowieckim od początku roku potwierdzono łącznie 137 ognisk ptasiej grypy
REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×