2022-07-25T11:22:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Pytanie na Śniadanie" w Ostrołęce. Pięć wejść z promocją regionu

REKLAMA
zdjecie 4128
REKLAMA
1
1
0

W sobotę w Ostrołęce gościła telewizja śniadaniowa. W "Pytaniu na Śniadanie" pokazywano walory Kurpi. O tym, że warto przyjechać do naszego regionu, przekonywała w pięciu wejściach pogodynka Agnieszka Dziekan, wraz ze swoimi gośćmi. 

Zaczęło się od spływu kajakowego - przez Ostrołękę przepływa bowiem piękna rzeka Narew.

- Mamy piękne rzeki na Kurpiowszczyźnie, na których można urządzać spływy kajakowe. Największą i najgłówniejszą rzeką jest rzeka Narew, gdzie można spokojnie sobie płynąć, opalać się. Można urządzić sobie trasę z Ostrołęki na przykład do Różana, czy wcześniej z Nowogrodu do Ostrołęki - podkreślił Grzegorz Czeleń z Kółka Rolniczego Nad Rozogą.

W drugim wejściu - przy MazoKamperze - wystąpiła Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. - Specyficzne cechy kultury kurpiowskiej przejawiają się w bogactwie sztuki ludowej - powiedziała. - Wycinanki kurpiowskie to znak tego regionu, najbardziej rozpoznawalny w Polsce. Mamy wielu twórców, którzy uprawiają wycinankarstwo.

Później w "Pytaniu na Śniadanie" gościła pani Elżbieta, która opowiadała o gościnności Kurpiów i o tym, co na pewno znajdzie się na kurpiowskim stole. Było oczywiście o fafernuchach, placku drożdżowym, kaszy jaglanej czy piwie kozicowym.

O tym, jak wspaniałe jest Mazowsze, opowiadała w czwartym wejściu Izabela Stelmańska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. - Ostrołęka przede wszystkim oferuje wodę. Zachęcam wszystkich na kajaki. Mamy Narew za sobą, ale Ostrołęka to nie tylko Narew, ale też Omulew. Piękne tereny do spacerowania, do jeżdżenia rowerami. Do tego historia, kultura i oczywiście kulinaria. Co więcej trzeba do tego, by odwiedzić Ostrołękę?

Jednym z kolejnych powodów do tego, by odwiedzić Kurpie, jest wspaniała muzyka. O tym opowiadał Paweł Łaszczych z kadzidlańskiej "Kurpianki".

- Zespół Kurpianka to zespół, który ma w repertuarze pieśni, tańce, muzykę Puszczy Kurpiowskiej. Tak jak nasze dziady, pradziady 100-200 lat temu śpiewali, ubierali się, tańcowali, tak dziś my to kontynuujemy, tańczymy, śpiewamy. A najwazniejszym punktem jest Wesele Kurpiowskie, tam jest taniec, śpiew, muzyka. Warto takie wesele przeżyć - powiedział.

Zobacz wszystkie wejścia "Pytania na Śniadanie" z Ostrołęki:

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×