2020-12-03T11:40:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pytanie za milion złotych w "Milionerach". Jedną z opcji... "Ostrołęka"

REKLAMA
zdjecie 5672
REKLAMA
1
0
13

W odcinku teleturnieju "Milionerzy", który wyemitowany został 2 grudnia na antenie telewizji TVN, padło pytanie za milion złotych. Gracz miał został zapytany, która nazwa miasta nie jest wyryta na paryskim Łuku Triumfalnym. Wśród odpowiedzi była także "Ostrołęka". Gdyby gracz postawił na tę odpowiedź... to by przegrał - nasze miasto ma bowiem swoje miejsce w Paryżu.

"Na paryskim Łuku Tirumfalnym na pamiątkę napoleońskich zwycięstw wyryte są nazwy pięciu polskich miast. Nie ma wśród nich: Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Ostrołęki?" - takie pytanie z czterema możliwymi odpowiedziami usłyszał gracz "Milionerów" - pan Mikołaj z Wrocławia.

Ostatecznie nie zdecydował się odpowiadać i zrezygnował z gry przy tym pytaniu. Prawidłową była odpowiedź "A" - Warszawa.

Skąd Ostrołęka na Łuku Triumfalnym?

Warto przy tej okazji przypomnieć, dlaczego nazwę "Ostrołęka" wyryto na Łuku Triumfalnym w Paryżu. Pisaliśmy o tym na początku istnienia naszego portalu, w 2006 roku.

W czasie wojny Francji Napoleona z Prusami, której teatrem od końca 1806 roku były także nasze ziemie i w której sojusznikiem Prus była Rosja, na Kurpiowszczyźnie przebywały, niszcząc ją i dokonując rekwizycji, początkowo wojska rosyjskie, a przez następne miesiące – od stycznia niemal do końca czerwca – francuskie. Francuzi przez cały czas obozowali w dość dużym zgrupowaniu nad dolnym biegiem Omulwi, staczając częste utarczki z oddziałami wojsk rosyjskich, okresowo stacjonującymi na lewym brzegu rzeki.

15 lutego 1807 roku miała miejsce w Ostrołęce większa bitwa zakończona wygraną Francuzów. Mimo, iż Napoleon nie brał w niej bezpośrednio udziału, to przywiązywał do niej dużą wagę. Była ona dla niego tym ważniejsza, że nastąpiła w kilka dni po okupionej dużymi stratami bitwie pod Iławą (7 i 8 lutego) i pozwoliła szybko odbudować jego autorytet jako wodza.

Jak wynika z korespondencji Napoleona, wygrana ostrołęcka jeszcze dłuższy czas zajmowała jego uwagę. 22 marca polecił sporządzenie listy rannych pod Ostrołęką oficerów i żołnierzy oraz ich nagrodzenie. Później nazwa „Ostrołęka” została wyryta na Łuku Triumfalnym w Paryżu, co również nam, potomnym, ma przypominać o wadze tego wydarzenia i skłonić do bardziej szczegółowego poznania ostrołęckiej bitwy z 15 lutego 1807 roku.

REKLAMA
Ostrolenka na Łuku Triumfalnym w Paryżu

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×