zdjecie 2546
zdjecie 2546
2021-03-25T14:05:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Rada Miasta z uwagami do projektu Umowy Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
1
0
4

Rada Miasta Ostrołęki przyjęła uchwałę w sprawie uwag do projektu Umowy Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce.

 

Stanowisko Rady Miasta Ostrołęki w sprawie uwag do projektu Umowy Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce

W związku z trwającymi konsultacjami społecznymi projektu Umowy Partnerstwa, Rada Miasta Ostrołęki kieruje następujące stanowisko do prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego:

  • Rada Miasta Ostrołęki apeluje o przedstawienie w Umowie Partnerstwa algorytmu podziału środków Unii Europejskiej na programy regionalne dla poszczególnych województw.
  • W związku z istotnym zmniejszeniem alokacji środków Unii Europejskiej dla regionu Warszawskiego stołecznego, wnosi o zlikwidowanie rezerwy w wysokości ponad 7 mld euro - stanowiącej 25% alokacji dla programów regionalnych i przydzielenie z tych środków 1 mld euro dla regionu Warszawskiego stołecznego. Pozostałe środki ze zlikwidowanej rezerwy powinny zostać rozdysponowane pomiędzy regiony – w tym region Mazowiecki regionalny - na podstawie uzgodnionego algorytmu podziału wszystkich środków.
  • Rada Miasta Ostrołęki postuluje o wprowadzenie, tak jak w bieżącej perspektywie finansowej, szerokiego zastosowania dodatkowego współfinansowania z budżetu państwa dla projektów realizowanych w latach 2021-2027, w tym kompensującego spadek intensywności wsparcia Unii Europejskiej w podregionach najsłabiej rozwiniętych regionu Warszawskiego Stołecznego.
  • Rada Miasta Ostrołęki wnosi o umożliwienie realizacji inwestycji na obszarze regionu Warszawskiego stołecznego ze środków Funduszu Spójności
  • w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w tym kluczowych projektów z zakresu transportu, w szczególności mobilności miejskiej (metro, kolej regionalna i metropolitalna, trasy tramwajowe, autobusy niskoemisyjne i in.) oraz poprawy jakości środowiska.
  • Rada Miasta Ostrołęki apeluje o wypracowanie przy udziale regionów oraz partnerów społeczno-gospodarczych mechanizmów przeciwdziałających kryzysowi gospodarczemu spowodowanemu sytuacją epidemiczną.
  • Rada Miasta Ostrołęki postuluje o wskazanie w Umowie Partnerstwa, która stanie się przedmiotem negocjacji z KE, kwot alokacji funduszy strukturalnych dla regionu Warszawskiego stołecznego, zarówno na poziomie regionalnym, jak i poziomie centralnym, w ramach programów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

 

Rada Miasta Ostrołęki zobowiązała Prezydenta Miasta do przesłania niniejszego stanowiska:

1) Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej,

2) Prezesowi Rady Ministrów,

3) Marszałkowi Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,

4) Marszałkowi Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,

5) Posłom i Senatorom z terenu województwa mazowieckiego.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×