2011-12-03T10:38:44+01:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Radio Maryja ma 20 lat: Uroczystości rocznicowe w Toruniu

REKLAMA
zdjecie 9902
Ojciec Tadeusz Rydzyk (fot. youtube) Ojciec Tadeusz Rydzyk (fot. youtube)
REKLAMA

Sobota to szczególny dzień dla całej rodziny Radia Maryja - toruńska rozgłośnia obchodzi XX-lecie swojego istnienia.

Radio Maryja nadawanie rozpoczęło 8 grudnia 1991 roku w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ojciec Święty Jan Paweł II wielokrotnie wyrażał wdzięczność Bogu za dar tego dzieła. Mówił, że Radio Maryja ma wielki wkład w dzieje ewangelizacyjne, a poprzez transmisje myśl o Bogu dociera do wielu ludzi i środowisk w Polsce i poza jej granicami. Ojciec Święty mówił także, że modlitwa i katecheza to dwa istotne elementy, które wyróżniają radio katolickie od innych rozgłośni. Jan Paweł II dziękował za to, że jest w Polsce takie radio, które się nazywa Radio Maryja.

Dyrektor Rozgłośni ojciec dr Tadeusz Rydzyk CSsR zwraca uwagę na wspólnotowo-twórcze znaczenie Radia Maryja. Mówi, że nie spotkał się z drugim takim radiem i zwraca uwagę na to, że bez tego radia Polacy nie mieliby informacji o faktycznej sytuacji w kraju. Byłyby to informacje jednostronne.

Dyrektor Radia Maryja stwierdził też, że media powinny prowadzić ludzi do zjednoczenia w prawdzie i miłości. Toruńskie dzieło ewangelizacji integruje ludzi.

Ksiądz abp Stanisław Wielgus mówi o ogromnej roli jaką spełnia Radio Maryja oraz dzieła przy nim powstałe. W tych trudnych czasach jest głosem prawdy, gromadzi ludzi, którzy bronią najważniejszych wartości w życiu osobistym, społecznym i politycznym. Ks. abp powiedział także, że Radio Maryja jest znakiem sprzeciwu przeciw bezbożnej ideologii, która stara się wyeliminować z życia publicznego Krzyż, Boga i wszelkie wartości.

Z kolei ks. bp Jan Tyrawa pasterz diecezji bydgoskiej zauważa niezwykłość toruńskiej rozgłośni w skali światowej. Ks. bp wskazuje na osobę Ojca Założyciela, który dzięki swojej sile i wytrwałości w służbie Bogu i ojczyźnie, gromadzi wraz ze współpracownikami wokół Radia coraz większą liczbę słuchaczy.
Główne uroczystości rocznicowe odbędą się dziś w Toruniu. Centralnym punktem dziękczynienia radiowej rodziny będzie Msza Święta o godz. 15:30 w Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.Eucharystii przewodniczył będzie ks. bp Andrzej Suski - ordynariusz Diecezji Toruńskiej, homilię wygłosi metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Wcześniej o godzinie 12:30 słuchacze Radia Maryja będą modlić się na różańcu. Następnie odbędzie się koncert pt. „To już 20” lat.

Wystąpią: Zespół Muzyczny TRIM, Andrzej Wróblewski, Ks. Stefan Ceberek oraz Orkiestra Koncertowa „Victoria”. Dyrygent Orkiestry „Victoria” płk Julian Kwiatkowski powiedział, że uczestnictwo w tym wielkim dla Polaków wydarzeniu jest wdzięcznością za istnienie toruńskiej rozgłośni.

W godzinie miłosierdzia Rodzina Radia Maryja będzie modlić się „Koronką do Miłosierdzia Bożego”. Uczestnicy XX rocznicy powstania Radia Maryja będą mogli nabyć wiele nowych, ciekawych pozycji książkowych m.in. „Życie jest ciekawe. Z Ojcem Tadeuszem Rydzykiem rozmowy niedokończone”, startery telefonii „W naszej Rodzinie” oraz za darmo okolicznościowy numer „Naszego Dziennika”. Na placu są m.in. stoiska: Fundacji Nasza Przyszłość, Lux Veritatis, stoiska wydawnictwa sióstr Loretanek i SKOK-u.

Toruń jest przygotowany na przyjęcie pielgrzymów informują służby porządkowe. Policja apeluje o ostrożność i bezpieczne zachowanie.

Ważne, aby osoby starsze pamiętały o lekach. W klasztorze Redemptorystów przy ul. Św. Józefa przez cały dzień czynny będzie punkt medyczny. Poza tym warto jest wymienić się numerem telefonu z opiekunem grupy oraz zapisać numer rejestracyjny pojazdu, którym się przyjechało.


[źródło: Radio Maryja]

REKLAMA
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
×