eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Radni oburzeni działaniami MPK: „Postępowanie firmy, która ma w szeregach samorządowca, oceniam jako niesamorządowe” [VIDEO]

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
fot. D. Płoski fot. D. Płoski
REKLAMA
Ostrołęka: Po wysłuchaniu informacji prezydenta podczas ostatniej sesji, miejscy radni byli oburzeni działaniami firmy MPK, która próbuje zablokować 25-milionową dotację na budowę miejskiej stacji segregacji odpadów.

Informacja o próbie zablokowania przez firmę MPK budowy samorządowej stacji segregacji odpadów przekazał ostrołęckim radnym, podczas ostatniej sesji, prezydent Janusz Kotowski. Pisaliśmy o tym jako pierwsi - chodzi o działania, jakie podjęła spółka. Na początku lipca do Sądu Okręgowego w Ostrołęce wpłynęło pismo firmy MPK z Ostrołęki z wnioskiem o zaniechanie działań noszących znamiona czynów nieuczciwej konkurencji. Dokładnie chodziło o wstrzymanie budowy miejskiej stacji segregacji odpadów w Ostrołęce. Sędzia jednak stwierdził, że to właśnie „zakazanie budowy stacji byłoby działaniem stanowiącym czyn nieuczciwej konkurencji” i wniosek oddalił. MPK złożyło zażalenie na decyzję sądu w Ostrołęce do białostockiego Sądu Apelacyjnego.

- Jest to dla mnie rzecz zupełnie niezrozumiała. Jest wniosek do sądu o zakazanie miastu podpisania umowy o udzielenie dofinansowania - wyjaśniał radnym prezydent Kotowski. - Nie rozumiem sytuacji, w której ktoś chce zablokować miastu możliwość pozyskania środków zewnętrznych na realizację działań podjętych w poprzednich kadencjach. Zostawiam to w państwa ocenie. W pozwie złożonym do sądu są m.in. całe protokoły z różnych sesji rady miasta, nawet na tematy typu organizacja święta czy inne głosowania - mówił dalej Kotowski, pokazując grubą teczkę z kopią złożonego pozwu.

Przypomnijmy, MPK, firma zajmująca się wywozem, transportem i utylizacją odpadów, wnioskowało o wstrzymanie realizacji inwestycji, ponieważ planuje wnieść pozew do sądu, w którym także będzie domagała się nakazania wstrzymania realizacji inwestycji. W piśmie czytamy, że sprzeczne z prawem działania mają polegać na ograniczeniu dostępu do rynku podmiotów gospodarowania odpadami na terenie miasta i gmin powiatu ostrołęckiego poprzez budowę stacji segregacji odpadów, która według MPK jest nie potrzebna.

Sędzia Sądu Okręgowego - Barbara Chojnowska - orzekła jednak na niekorzyść firmy. Na posiedzeniu 12 lipca postanowiła odrzucić wniosek złożony przez MPK. W uzasadnieniu decyzji podaje, że nie znajduje w realizacji inwestycji znamion czynu zabronionego.

- Tego typu działania powinny nas mobilizować. Powinniśmy realizować to do czego zostaliśmy przez mieszkańców Ostrołęki wybrani. To powinno nam głównie przyświecać. Ja wiem, że każdy z nas ma swoje życie, pracę, środowisko, może swoje uwarunkowania, ale jeśli jesteśmy samorządowcami powinniśmy faktycznie cele samorządowe postawić na pierwszym miejscu, a swoje cele zawodowe, kariery czy inne uwarunkowania odsunąć na dalszy plan, bo w pewniej mierze nie da się pogodzić tych dwóch płaszczyzn - mówił dalej Kotowski.

Swojego oburzenia nie krył także przewodniczący Rady Miasta, Dariusz Maciak. - Każda firma składa się z ludzi. Jednym z członków firmy jest jeden z nas, samorządowiec. I to postępowanie firmy, która ma w swoich szeregach samorządowca, oceniam jako niesamorządowe - mówił przewodniczący Maciak.

Wiesław Piaściński, radny, o którym mówił przewodniczący, nie ma sobie nic do zarzucenia w sprawie działań podejmowanych przez firmę, w której pracuje.

- Ja reprezentuję w MPK interesy pracownicze, bo zarabiam na chleb, w radzie reprezentuje interesy mieszkańców Ostrołęki, bo chcę żeby po prostu nieodpowiedzialni ludzie na minę tych mieszkańców nie wprowadzili - powiedział nam Piaściński w rozmowie telefonicznej.

Pozostawiamy ocenie Czytelników zarówno działania firmy, mające na celu zablokowanie przekazania miastu środków na budowę samorządowej stacji segregacji, jak i samego radnego, który wielokrotnie wypowiadał się przeciwko budowie miejskiej instalacji.

Do tematu będziemy wracać.


D. Płoski
Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×