zdjecie 473
2020-09-24T13:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Radni podziękowali Czesławie Lewandowskiej za promocję Ostrołęki [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
4
5
29

Laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga – Czesława Lewandowska, odebrała dziś podziękowania od ostrołęckich radnych za swoje nieustanne działania na rzecz promocji naszego miasta.

Czesława Lewandowska odebrała kilka dni temu prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga, przyznawaną od 1974 roku wybitnym i zasłużonym twórcom ludowym za wkład i zaangażowanie w rozwój i popularyzację polskiej sztuki ludowej i folkloru. Kapituła nagrody postanowiła uhonorować nasz twórczynię za jej niezliczone koronki, niepowtarzalną plastykę obrzędową i dekoracyjną, działania popularyzujące Kurpiowszczyznę i cały region.

Wkład twórczyni ludowej w promowanie Ostrołęki i Kurpiów docenił także ostrołęcki samorząd. Dziś podczas obrad sesji Rady Miasta komisja kultury, dziedzictwa narodowego i promocji miasta na czele z przewodniczącym Jackiem Łubą i Andrzejem Jaskólskim, prezydent Łukasz Kulik, przewodniczący rady Wojciech Zarzycki podziękowali Czesławie Lewandowskiej.

Czesława Lewandowska - mieszkanka Ostrołęki, koronczarka kurpiowska, mistrzyni koronki szydełkowej, wykonuje także kwiaty z bibuły, palmy, pająki, kierce i ozdoby choinkowe.

Matka Władysława i babcia Aleksandra przekazały jej umiejętności, wzory i zasady kompozycji zgodne z tradycją regionu. Wykonała kilka tysięcy koronek do kurpiowskich strojów z Puszczy Zielonej i Białej. Jej prace wyróżniają takie motywy jak pajączki, lilie, róże, kogutki. Wzorów dla bibułkowych kwiatów poszukuje w naturze. Współpracowała ze Spółdzielnią Kurpianka, przewodniczy Grupie "Radosna Twórczość" w Stowarzyszeniu "Unikat - Przyjazna Gmina". Należy też do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Otrzymała nagrodę marszałka województwa mazowieckiego - medal "Pro Masovia" oraz medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". W ostatni piątek 18 września w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala 45. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej", gdzie z rąk Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Pawła Cukrowskiego, dyrektora departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie otrzymała przyznawaną od 1974 r. nagrodę w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21 dk22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×