eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Radni przyjęli uchwałę o insygniach Powiatu Ostrołęckiego

REKLAMA
zdjecie 6459
zdjecie 6459
REKLAMA

Na wczorajszej sesji Rady Powiatu w Ostrołęce radni podjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie insygniów Powiatu: herbu, flagi, baneru, flagi stolikowej, pieczęci, sztandaru i łańcuchów władz Powiatu Ostrołęckiego oraz zasad ich używania.

Herb Powiatu Ostrołęckiego

W polu czerwonym pół orła srebrnego ze złotymi: dziobem i przepaską koniczynową na skrzydłach, pod którym znajduje się złoty plaster miodu z pięciu komórek. Mazowiecki orzeł – w stylizacji zaczerpniętej z pieczęci księcia Siemowita III, za którego czasów umownie rozpoczęła się „miejskość” Ostrołęki – nawiązuje do położenia Powiatu Ostrołęckiego na Mazowszu. Orzeł symbolizuje też miejscową szlachtę, w opinii Komisji Heraldycznej reprezentując ją w stopniu wystarczającym, aby nie było konieczne umieszczanie w tym celu proponowanego we wcześniejszej fazie projektowania dodatkowego elementu w postaci szabli. Plaster miodu symbolizuje kurpiowską cześć powiatu i silnie w niej zakorzenione tradycje bartnicze.

Flaga, baner, flaga stolikowa

Projekt flagi, wywiedziony z tradycji ludowej kurpiowskich pasiaków, to płat o proporcji 5:8 (wysokość do długości) podzielony na poziome pasy czerwony, biały, czarny, biały i czerwony, wysokości odpowiednio 3/10, 1/10, 2/10, 1/10, 3/10 wysokości płata. Baner jest pionowym odwzorowaniem flagi o proporcji 1:4 szerokości do wysokości, a flaga stolikowa pionowym odwzorowaniem o proporcji 1:2 szerokości do wysokości, zawieszanym na poprzeczce umocowanej do stojaka.

Łańcuchy władzy Powiatu Ostrołęckiego

Łańcuchy starosty i przewodniczącego Rady Powiatu składają się z 16 ogniw w formie czteropłatków. Większość ogniw wypełniona jest wklęsłym wzorem nawiązującym do kurpiowskich wycinanek. Pozostałe ogniwa mają postać tarczek z obustronnie zaznaczonymi krawędziami. Dwie tarczki zawierają konturowe godła herbowe: województwa mazowieckiego i Bony Sforzy. Dwie tarczki zawierają godła w postaci: trzech rzek pionowych wpadających u dołu do rzeki poziomej oraz kroczącego niedźwiedzia, nad którym znajduje się krzyż kotwicowy. Godła te mają oddawać: położenie na Mazowszu, rozwój starostwa ostrołęckiego za czasów Bony Sforzy, trzy rzeki (Rozogę, Omulew i Orzyc) wpadające do Narwi oraz dawny herb Ostrołęki. Klejnot łańcucha stanowi barwny herb Powiatu w owalnej tarczy okolonej ozdobnym kontuszem. Elementy metalowe łańcucha wykonane w barwie złotej dla starosty i srebrnej dla przewodniczącego.

Pieczęcie Powiatu Ostrołęckiego

Pieczęcie Powiatu Ostrołęckiego zawierają w okrągłym polu godło herbu powiatu ze stosowną legendą na otoku, oddzielone od niej linią perełkową. Pieczęcie zaprojektowano w wariantach: ogólna, starosty i Rady Powiatu. Średnica 36 mm.

Sztandar Powiatu Ostrołęckiego

Sztandar Powiatu Ostrołęckiego to kwadratowy płat materii, obszyty złotą frędzlą. Prawa strona sztandaru jest czerwona, z godłem państwowym w części centralnej. Lewa strona biała, z herbem Powiatu w części centralnej, otoczonym kolistą wycinanką kurpiowską w barwie czerwonej, będącym autentycznym ludowym rękodziełem. U góry sztandaru napis POWIAT OSTROŁĘCKI, u dołu rok 1393 (pierwsza wzmianka o starostwie ostrołęckim) i 2023 (data fundacji sztandaru). Głowica drzewca ma postać orła z herbu województwa o barwie srebrnej, osadzonego w tulei barwy złotej. Poniżej głowicy do drzewca przywiązana szarfa w barwach flagi Powiatu obszyta na końcu złotą frędzlą.

Odznaka Honorowa Powiatu Ostrołęckiego

Odznaka honorowa ma formę krzyża kawalerskiego, obustronnie obramowanego i wypełnionego czerwoną emalią, na który nałożony obustronnie obramowany sześciobok, na którym wypukły półkolisty napis ZASŁUŻONY DLA POWIATU OSTROŁĘCKIEGO. Na awersie pośrodku sześcioboku umieszczony kolorowy emaliowany herb Powiatu, a na rewersie wypukły kontur jego granic wraz z granicami gmin. Wymiary odznaki to 36x36 mm. Odznaka przywieszana za uszko kółkiem do wstążki w barwach flagi Powiatu

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×