eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Raport z audytu pozyskiwania i rozliczania funduszy zewnętrznych. Poważne uchybienia!

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
REKLAMA
zdjecie 5983

Poznaliśmy już wyniki raportu z audytu procesu pozyskiwania i rozliczania funduszy zewnętrznych w Urzędzie Miasta Ostrołęki. Wyniki są druzgocące dla poprzedniej władzy. Audytorzy wykryli wiele nieprawidłowości, a ich skala przy projekcie Multicentrum, jest zastanawiająca. Zobaczcie raport.

Techniki audytowe, jakie wykorzystano, to analiza udostępnionej dokumentacji, analiza stron internetowych zamawiającego, analiza wyszukiwarki Google w zakresie wyszukiwania powiązań, rozmowy z wyznaczonymi osobami i metody analizy danych.

- W trakcie audytu zidentyfikowano obszary wymagające podjęcia natychmiastowych działań naprawczych, które mogą generować znaczące ryzyka dla funkcjonowania Urzędu i prowadzą do obciążeń finansowych budżetu Urzędu - czytamy w raporcie.

W przypadku regulacji wewnętrznych w zakresie pozyskiwania i rozliczania środków zewnętrznych, w tym unijnych, nie stwierdzono naruszeń prawa, ale audytorzy twierdzą, że ten obszar wymaga poprawy wielu elementów. Weryfikacja wykazała m.in. brak jakichkolwiek dokumentów regulujących działania tego obszaru.

Zespół audytowy wskazał, że proces pozyskiwania i rozliczania funduszy zewnętrznych w Urzędzie Miasta Ostrołęka posiada wiele luk proceduralnych, nieefektywnie zarządzanie, niedostateczny nadzór i braki komunikacyjne. Odpowiadać ma za to m.in. niedostosowania do takich potrzeb struktura urzędu. Wskazano m.in. że każdy wydział oddzielnie aplikował o środki zewnętrzne w zakresie swojej działalności i nikt tego nie koordynował. Nie wykazano też zaangażowania w pozyskiwanie środków na przykład pod kątem budowy sieci szerokopasmowego internetu, szkoleń dla mieszkańców czy potrzeb kulturalnych seniorów w mieście, jak również termomodernizację budynków czy projekty wspierające oszczędzanie energii.

Najciekawszy jest jednak fragment o projekcie tzw. Multicentrum na osiedlu Stacja. Władze miasta powołały specjalny zespół, koordynujący ten projekt - na jego czele stanął Mirosław Rosak. Audytorzy uznali z kolei, że zawarte umowy przyznające dodatki za zaangażowanie projekcie dla kadry kierowniczej Urzędu stwarzały sztuczne stanowiska w projekcie w celu wyprowadzenia środków finansowych z projektu! Dodatki specjalne przyznane zostały od 1 marca 2018 roku, tymczasem gdy zarządzenie o powołaniu zespołu jest datowane na 24 sierpnia ubiegłego roku. Osobom zatrudnionym w urzędzie dodatki wypłacane były przy wynagrodzeniu zasadniczym. Według audytorów - za pracę, która nie była wykonywana w rzeczywistości. Dodatkowo, wynagrodzenia pracowników były finansowane z rachunku Urzędu Miasta, co obciążało budżet. Dla audytorów świadczy to o niegospodarności w zakresie finansowym. Dodatkowo brak jest jakichkolwiek dokumentów, potwierdzających wykonanie prac w projekcie Multicentrum przez koordynatora oraz członków zespołu.

To nie koniec. Audytorzy twierdzą, że umowy cywilnoprawne zawarto z kierownikiem finansowym projektu, kierownikiem ds. komunikacji i ryzyka, księgową, inspektorem nadzoru i specjalistą ds. prawnych. Wykonujący audyt uważają, że mimo zawartych umów, żaden usługodawca nie świadczył jakichkolwiek usług! Dodatkowo, umowy mają być zawarte w sposób niekorzystny dla urzędu, a dokumentacja ma być nieuporządkowana.

We wszystkich aspektach, w jakich badano pozyskiwanie środków zewnętrznych, audytorzy stwierdzili luki krytyczne.

ZOBACZ CAŁY RAPORT Z AUDYTU  (13,89 MB)

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×