2018-07-18T19:39:33+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Rating Energi obniżony. Powód: elektrownia w Ostrołęce

REKLAMA
REKLAMA
0
4
3

Agencja ratingowa EuroRating obniżyła rating kredytowy nadany  spółce Energa  S.A. z  poziomu  BBB  do  BBB-.  Perspektywa ratingu została zmieniona z negatywnej na stabilną. Powodem obniżenia ratingu jest podpisanie kontraktu na budowę nowego bloku energetycznego w Ostrołęce.

Według agencji EuroRating podpisane zlecenie na realizację pierwszego etapu kontraktu potwierdza, że konsorcjum Energi i Enei nie zamierza rezygnować z kontrowersyjnego projektu inwestycji w nowy duży blok węglowy w Ostrołęce.  Zgodnie z opublikowanymi informacjami kolejny, finalny etap kontraktu (polecenie rozpoczęcia prac – NTP) ma zostać zawarty w ciągu najbliższych miesięcy, jeszcze przed grudniową aukcją na wsparcie dla wytwórców energii w postaci długoterminowego kontraktu w ramach tzw. rynku mocy.

EuroRating podkreśla, że realizacja przez Energę inwestycji o łącznej wartości 6 mld zł (z czego gdański koncern ma  pokryć połowę) będzie dla spółki oznaczać konieczność zaciągnięcia wysokich dodatkowych zobowiązań finansowych. Tymczasem Energa już w poprzednich latach systematycznie zwiększała zadłużenie i w ciągu ostatnich kilku kwartałów jej dług oprocentowany oscylował wokół najwyższych  w  historii  spółki  poziomów  ok.  7,5-8  mld  zł.  W  rezultacie, jej obecną strukturę finansowania EuroRating ocenia już jako stosunkowo słabą, a kolejny duży wydatek (finansowany najprawdopodobniej w większości poprzez wzrost zadłużenia) wpłynie na jej dalsze pogorszenie.

- Agencja zwraca uwagę na fakt, że budowa nowego bloku energetycznego ma trwać aż pięć lat i przez tak długi czas Energa nie będzie uzyskiwała przychodów i przepływów operacyjnych z ponoszonych na ten cel nakładów inwestycyjnych. Oznacza to, że przynajmniej przez kilka lat dalszemu pogorszeniu ulegać będzie obrotowość aktywów spółki, a także że spadnie jej zdolność do generowania dodatnich wolnych przepływów pieniężnych, co w efekcie pogorszy profil kredytowy przedsiębiorstwa - czytamy w komunikacie ratingowym.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12 dk13  14 dk15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×