2019-03-27T12:01:22+01:00 eOstroleka.pl 10 0 0 -
Polska,

Realizacja pakietu „piątki Kaczyńskiego” może być problemem dla budżetu już w przyszłym roku [WIDEO]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
0
0
5
Najlepszy komentarz
~jaś, 14:55 27-03-2019,   47%
Niech dziady zaczną płacić ludziom uczciwie za pracę. A nie okradają i rozdają jako swoje. :-(
odpowiedz   •   oceń :  
Zgodnie z obietnicą prezesa Prawa i Sprawiedliwości rząd przyjął we wtorek pierwszą z ustaw wprowadzających kolejny pakiet – Emerytura+. Świadczenie miałoby zacząć być wypłacane jeszcze w pierwszej połowie roku. Według zapowiedzi od lipca ruszą natomiast wypłaty 500 plus na każde pierwsze dziecko. Cały pakiet to obciążenie państwowej kasy rzędu 40 mld zł. Zdaniem ekonomistów te wydatki z czasem będą coraz bardziej ciążyć budżetowi.

Trzynasta emerytura, likwidacja PIT dla osób do 26. roku życia i obniżenie PIT-u pracowniczego do 17 proc., 500 plus na pierwsze dziecko, zwiększenie kwoty wolnej od podatku i przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych to elementy ogłoszonego na konwencji PiS pod koniec lutego pakietu socjalnego, tzw. „piątki Kaczyńskiego”. Pierwszy z nich – jednorazowa wypłata dodatkowych emerytur w wysokości świadczenia minimalnego, czyli 1100 zł, został przyjęty na wtorkowym posiedzeniu rządu.

– Wśród kilku elementów, które tworzą ten projekt, zwróciłbym uwagę na wzrost kosztów uzyskania przychodu – uważam, że to jest wartościowy element. On generuje koszty, nie generuje wydatków, a to jest istotne z punktu widzenia budżetu – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes dr Bartłomiej Gabryś z katedry przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. – Natomiast wszystkie pozostałe elementy generują i koszty, i wydatki. Przykładem jednorazowa wypłata dla emerytów, oczywiście pożądana społecznie, bo przecież jest to ta grupa, która tych środków ma niewiele. Pytanie brzmi, dlaczego najpierw pobieramy od nich PIT, a potem oddajemy im te środki? Przecież, gdyby zlikwidować PIT od emerytur, to w kieszeni emerytów i rencistów pozostałoby dużo więcej. Nie 1,1 tys. zł, tylko ponad 2,5 tys. zł, zakładając najniższą emeryturę.Kolejny element to wypłata 500 plus na każde pierwsze dziecko, a nie tylko na te wychowujące się w rodzinach o bardzo niskich dochodach. To najdroższa część planu, według szacunków minister pracy Elżbiety Rafalskiej ma kosztować około 20 mld zł rocznie. W tym roku pochłonie około połowy tej kwoty, bo wypłaty mają ruszyć w lipcu.

– Założeniem programu 500 plus był wzrost dzietności. On się świetnie sprawdził, jeżeli chodzi o wyrównywanie poziomu ubóstwa, natomiast dane za 2018 rok pokazują, że tylko w roku 2017 odnotowaliśmy przyrost dzietności, natomiast w roku 2018 z powrotem wracamy w dół. Mamy jeden z najniższych wskaźników dzietności na kobietę, on się waha w poziomie 1,4-1,5. Za 20 lat nie będzie nas 37 mln, tylko 33-34 mln – tłumaczy dr Bartłomiej Gabryś.

Dodaje też, że by sfinansować emerytury coraz liczniejszej grupy seniorów z zarobków coraz mniejszej grupy pracujących, będzie trzeba podnieść podatki, choć na razie, w roku wyborczym się je obniża: rząd chce 17-proc. PIT-u dla pracowników oraz dwukrotnego podniesienia kwoty uzyskania przychodu. Najmłodsi pracujący, ci poniżej 26. roku życia, mieliby tego podatku nie płacić w ogóle, co powinno ułatwić ich zatrudnianie.

Cały pakiet propozycji będzie oznaczał dodatkowy koszt około 40 mld zł, czyli jedną dziesiątą obecnych wydatków budżetowych. To zwiększy deficyt, a przekroczenie 3-proc. progu grozi ponownym nałożeniem na Polskę procedury nadmiernego deficytu; nasz kraj był już nią objęty w latach 2004–2008 oraz 2009–2015. W dodatku wydatki socjalne są wydatkami sztywnymi, które trudno będzie zmniejszyć. A polska gospodarka nie będzie rozwijać się w kolejnych latach tak szybko, jak w 2018 roku, gdy wzrost PKB przekroczył 5 proc. To zaś oznacza mniejsze wpływy przy zwiększonych wydatkach.

– Pytanie, czy idziemy w zwiększenie dziury budżetowej, czy ten deficyt budżetowy będzie utrzymany w ryzach nie tylko teraz, kiedy rośnie nasze PKB, ale również wtedy, kiedy będzie spowolnienie gospodarcze – mówi dr Bartłomiej Gabryś. – To jest pole minowe dla przyszłych rządów, które będą sobie musiały z tym poradzić. To będą stałe koszty, stałe wydatki znacząco obciążające budżet, a powodujące, że w przyszłości ktokolwiek będzie chciał z nich zrezygnować, spotka się z bardzo silnym oporem społecznym.

Zaznacza też, że dodatkowo dochodzi do tego element psychologiczny: rośnie pokolenie młodych ludzi przyzwyczajonych do tego, że pomoc państwa im się należy. To nie tylko będzie utrudniać konstrukcję i realizację przyszłych budżetów, ale także demotywować wchodzących na rynek pracy do własnej inicjatywy, umiejętności szukania inwestorów, kreatywności i przedsiębiorczości, którą wykazała się duża część pokolenia ich rodziców.

Źródło: newseria.pl

REKLAMA
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Res publica, 14:12 27-03-2019,   20%
A nie możnaby zrobić spotkania otwartego dla mieszkańców, plenerowego o tych programach wyborczych, żeby każdy mógł przyjść, porozmawiać. Nie mogliby politycy pochodzić trochę po mieście, popytać ludzi, czego potrzebują, oczekują, jakie mają zdanie itp? Niedługo będzie ciepło, więc nie byłoby to chyba problemem.
odpowiedz   •   oceń :  
~jaś, 14:55 27-03-2019,   47%
Niech dziady zaczną płacić ludziom uczciwie za pracę. A nie okradają i rozdają jako swoje. :-(
odpowiedz   •   oceń :  
~Polak z krwi i kości, 19:56 27-03-2019,   29%
Polaki jak dacie się tej parchatej hołocie trzymającej władzę w Polsce znów nabrać na kiełbasę wyborczą to po wygranych wyborach dokręcą Nam tak śrubę, że się pozes....wamy. Kaczor won z Polski i zabierz ze sobą całą tą parchatą sforę darmozjadów i wyjedź do swojej izraelskiej  zbrodniczej nacji tylko zostaw Polaków pieniądze, nie rób parchaty łobuzie Nam łaski, że coś Nam dasz z naszych zrabowanych pieniędzy, zabierz też te parchate towarzystwo z platformy i tego żyda Biedronia-homosia, zostaw Naszą Ojczyznę w spokoju, przez wieki na Polakach już utuczyliście swoje parchate doopy, to jest Nasza Ojczyzna Polaków i wy nie będziecie wydzielać Nam jałmużny z naszych pieniędzy. Polacy-rodacy nie dajcie się dalej oszukiwać tej zbrodniczej nacji, która wlazła do Naszego Kraju i jak pijawka pije naszą krew. Polska należy od zarania dziejów do Polaków i Polak w swojej Ojczyźnie ma rządzić, a nie bandycka nacja, której przedstawicielem jest Kalkstein vel Kaczyński. Kalkstein won do Izraela ze swoimi kompanami niech wasza nacja was utrzymuje dość żerowania na naiwnych Polakach. Polacy obudźcie się i przyjrzyjcie kto Wam nie daje się wzbogacić, dopóki te złodzieje z wiadomej nacji będą u steru władzy na zmianę zawsze będziemy biedni. Oni Polakom rzucają nędzne ochłapy, które im skapną z parchatego  nochala, a Wy się cieszycie, dokąd to będzie, aż z Nas wypiją całą krew kiedy powiemy dość i pognamy to zbójeckie plemię z naszego kraju, a jeszcze nie dość, że Nas okradają na każdym kroku to jeszcze wymyślili sobie w Hameryce ustawę 447, że niby jesteśmy im jakieś odszkodowania winni, czy Wy Polacy w większości już jesteście tak zmanipulowani , że  nie widzicie co się dzieje, jak ich nie pogonimy to za 5-10 lat Nas nie będzie czy to tak trudno zrozumieć.
odpowiedz   •   oceń :  
~Polak z krwi i kości, 21:22 27-03-2019,   0%
Wolną kwotę już podniósł żyd Morawiecki, podniósł ale doopę z krzesła nie po to ,  parchate kolesiostwo go wsadziło na fotel premiera Naszego Kraju, aby Polakom robił dobrze, ha,ha, kto śledzi te sprawy to wie o czym piszę, a w kwestii połączeń lokalnych ten żyd Kalkstein obiecuje je reaktywować, mam nadzieję, że pamiętacie na przykładzie Naszego Miasta jak żydzi z Izraela zawładnęli za psi grosz naszym państwowym PKS wycisnęli go jak cytrynę i porzucili jak zużytą starą szmatę pozbawiając nas komunikacji, bo nie wiem czy wam wiadomo, ale żyd nie skory jest dokładać do interesu i nie jest filantropem, on tylko patrzy ile z tego może wycisnąć zysku i tak się stało z ostrołęckim PKS-em, a teraz za Polaków pieniądze żyd Kalkstein-Kaczyński chce reaktywować żydowską firmę być może tą samą Mobillis ,  która zajmie się odbudową taboru, no to dopiero bezczelność tego parcha nad bezczelnościami , wierzcie im dalej to koniec na was przyjdzie wcześniej jak myślicie. Jak słyszę wielu zmanipulowanych durni to mi się płakać chce nad ich głupotą, dadzą Wam gówno, a odbiorą w 1000 %. A ktoś  jeszcze pamięta jak żyd Morawiecki, który swoje żydowskie dzieci posyła do żydowskiej szkoły powiedział, że  Polak ma  pracować za miskę ryżu i to nie były żarty, oni do tego dążą, im nawet nie jest potrzebne abyście na nich głosowali im potrzeba abyście tylko poszli frekwencja się liczy reszta się da sfałszować robią to od zawsze po mistrzowsku.
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc, 23:05 27-03-2019,   34%
wprowadzają socjalizm a dążą do komunizmu
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1