2014-01-27T10:04:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Recytowali poezję Baczyńskiego i śpiewali zakazane piosenki

REKLAMA
REKLAMA

24 stycznia 2014 r. z okazji Święta Patrona Szkoły w Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Wsi odbyła się „Wieczornica poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przy dźwiękach Zakazanej piosenki”. Wśród zaproszonych gości byli laureaci I Powiatowego Przeglądu Pieśni pt. „Zakazane piosenki” (z okresu okupowanej Warszawy), który odbył się 17 stycznia w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszewie-Borkach.

Na przeglądzie „Zakazane piosenki” zaśpiewali uczniowie ze: Szkoły Podstawowej im Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czerwinie, Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Antoniach, Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Olszewie-Borkach,  Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Olszewie-Borkach, Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Nowej Wsi oraz podopieczni z Przedszkola Samorządowego w Olszewie-Borkach.

Obraz okupowanej i walczącej Warszawy, bohaterstwa jej mieszkańców i ich tęsknoty za wolną Ojczyzną przywróciły zaśpiewane piosenki: „Dnia 1 września”, „Deszcz jesienny”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Serce w plecaku”, „Modlitwa Armii Krajowej”, „Warszawo ma”, „Siekiera, motyka”, „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla”. Była to dla wszystkich bardzo wzruszająca chwila.

Spotkanie z poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego rozpoczęto od odśpiewania hymnu Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego. Następnie była krótka prezentacja postaci poety i recytacja Jego wierszy: „Spojrzenie”,  „Rodzicom”, „Elegia o chłopcu polskim…”, „Kolęda”, „Niebo złote ci otworzę…”, „Mazowsze” oraz  „Biała magia”. Recytację wierszy przeplatały piosenki w wykonaniu laureatów  I Powiatowego Przeglądu Pieśni pt. „Zakazane piosenki”.
Laureatów I Powiatowego Przeglądu Pieśni pt. „Zakazane piosenki” wyłoniła Komisja w składzie: Henryk Gadomski, Elżbieta Bogdanowicz i Edyta Truszkowska.

W kategorii przedszkola:                
pierwszą nagrodę przyznano Łucji Łyszkowskiej, która wykonała piosenkę p.t. „Deszcz jesienny”, druga nagroda przypadła Wiktorii Zalewskiej za utwór „Warszawskie dzieci” .

W kategorii szkoły podstawowe:                                                                                    
pierwsze miejsce zajęła Alicja Grzybicka ze Szkoły Podstawowej w Czerwinie za piosenkę p.t. „Warszawo ma” oraz Marta Fijorek ze Szkoły Podstawowej w Antoniach za utwór p.t. Warszawskie dzieci”, drugie miejsce przyznano Michałowi Pragaczowi ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, który zaśpiewał piosenkę „Pałacyk Michla”, trzecie miejsce przypadło Ilarii Ram ze Szkoły Podstawowej w Antoniach za utwór ‘Warszawo ma”

W kategorii gimnazja:
pierwsze miejsce przypadło Monice Sęk za  piosenkę „Rozszumiały się wierzby płaczące”, drugie miejsce zajęła Justyna Perzan, która wykonała utwór p.t. „Modlitwa Armii Krajowej”, trzecie miejsce przyznano Aleksandrze Gruz za piosenkę „Deszcz jesienny”. Wszystkie osoby reprezentowały Gimnazjum w Nowej Wsi.

Patronat nad Konkursem miało Starostwo Powiatowe w Ostrołęce oraz Urząd Gminy w Olszewie-Borkach. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia była Urszula Abramska, nauczyciel Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Nowej Wsi.

Wszyscy wykonawcy otrzymali gromkie brawa. Wieczornicę zakończyło wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród rzeczowych laureatom konkursu oraz ich opiekunom. Dyplomy i nagrody wręczył wójt Gminy Olszewo- Borki Krzysztof
Szewczyk.

I Powiatowy Przegląd Pieśni pt. „Zakazane piosenki” oraz „Wieczornica poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przy dźwiękach Zakazanej piosenki” to powód do dumy dla organizatorów, to przykład wychowania patriotycznego młodego pokolenia, pokazania tego o co należy się troszczyć i co należy cenić – Ojczyznę.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×