1 lipca 2025 roku stał się przełomowym dniem dla tysięcy polskich wdów i wdowców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił pierwsze wypłaty renty wdowiej, przekazując świadczenia na łączną kwotę blisko 317 milionów złotych.
Pierwsze wypłaty trafiły do ponad 86 tysięcy osób w całym kraju. Kwota ta składa się z dwóch elementów: około 286,5 miliona złotych stanowią świadczenia wypłacane w pełnej wysokości (100 procent), natomiast dodatkowe 30,2 miliona złotych to kwoty wypłacane w ramach 15-procentowego zbiegu świadczeń.
Mazowsze liderem pierwszych wypłat
Województwo mazowieckie okazało się liderem pod względem liczby beneficjentów nowego świadczenia. Ponad 10,4 tysięcy mieszkańców regionu otrzymało pierwsze środki na łączną kwotę 39,2 miliona złotych.
"Przygotowywane są kolejne wypłaty, które będziemy realizowali zarówno w terminach płatności dotychczas wypłacanych świadczeń, jak i w inne dni lipca. Od sierpnia świadczenia w zbiegu będą wypłacane w terminach płatności – 1, 6, 10, 15, 20, 25 dnia miesiąca" – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Średni wzrost świadczenia to ponad 350 złotych
Wprowadzenie renty wdowiej oznacza konkretną pomoc finansową dla beneficjentów. Średni wzrost świadczenia wynosi 352,46 złotych miesięcznie. W większości przypadków – aż 60 procent – zbieg świadczeń ma konstrukcję polegającą na wypłacie 100 procent renty rodzinnej oraz 15 procent własnego świadczenia wnioskodawcy.
ZUS obsługuje zdecydowaną większość wniosków o rentę wdowią – około 90 procent wszystkich złożonych w kraju. Od początku roku do końca czerwca 2025 roku do Zakładu wpłynęło ponad 978 tysięcy wniosków, z czego ponad 113,3 tysięcy pochodziło z województwa mazowieckiego.
Osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku o rentę wdowią, mają czas do 31 lipca 2025 roku, aby otrzymać świadczenie również za lipiec. Wnioski złożone po tym terminie, jeśli zostaną rozpatrzone pozytywnie, będą skutkowały uruchomieniem wypłaty od miesiąca, w którym trafią do ZUS.