Nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie uniósł się biały dym, biły dzwony. To oznacza, że kardynałowie wybrali papieża, który będzie następcą Franciszka.
W czwartek 8 maja, w drugim dniu konklawe, wybrano papieża. Z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym. Rozległy się dzwony bazyliki watykańskiej. Wiadomość o wyborze papieża wywołała entuzjazm kilkudziesięciu tysięcy ludzi na placu Świętego Piotra.
Kardynał Robert Prevost został dziś wybrany 267. papieżem Kościoła katolickiego podczas konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej. Nowy Ojciec Święty przyjął imię Leon XIV, nawiązując do tradycji swoich poprzedników noszących to imię.
Robert Prevost - kim jest papież Leon XIV?
Robert Prevost urodził się w Chicago i przez większość swojego życia związany był z zakonem św. Augustyna. Jego droga duchowa rozpoczęła się 2 września 1978 roku, kiedy wstąpił do tego zakonu. Profesję wieczystą złożył 29 sierpnia 1981 roku, a święcenia kapłańskie otrzymał 19 czerwca 1982 roku w Rzymie z rąk arcybiskupa Jeana Jadota.
Kariera duchowna nowego papieża była ściśle związana z pracą misyjną i formacyjną. Przez wiele lat pracował w Peru, gdzie pełnił funkcję prefekta w zakonnym seminarium w Trujillo. W latach 1999-2001 był prowincjałem amerykańskiej prowincji zakonnej augustianów, a następnie przez dwanaście lat (2001-2013) pełnił funkcję przełożonego generalnego tego zakonu. Po zakończeniu tej misji został wikariuszem prowincjalnym oraz dyrektorem formacyjnym w konwencie w Chicago.
Od biskupa do kardynała
Przełomowym momentem w karierze Prevosta było mianowanie go przez papieża Franciszka administratorem apostolskim diecezji Chiclayo w Peru 3 listopada 2014 roku. Otrzymał wówczas także tytuł biskupa tytularnego Sufar. Święcenia biskupie przyjął 12 grudnia 2014 roku w katedrze św. Marii w Chiclayo. Jako motto biskupie wybrał słowa "In illo uno unum" ("W tym jednym jedno").
26 września 2015 roku został mianowany biskupem diecezjalnym Chiclayo. W latach 2020-2021 pełnił również funkcję administratora apostolskiego diecezji Callao.
Kariera kurialna nowego papieża nabrała tempa w 2023 roku, kiedy papież Franciszek mianował go prefektem Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, nadając mu jednocześnie tytuł arcybiskupa. 30 września 2023 roku został kreowany kardynałem diakonem, otrzymując jako kościół tytularny świątynię św. Moniki w Rzymie. 6 lutego 2025 roku, zaledwie trzy miesiące przed wyborem na papieża, został podniesiony do rangi kardynała biskupa i przydzielono mu diecezję suburbikarną Albano.
Nowy papież posiada bogate doświadczenie w pracy w Kurii Rzymskiej. W październiku 2023 roku został mianowany członkiem Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego oraz członkiem licznych dykasterii, w tym: ds. Ewangelizacji, Nauki Wiary, ds. Kościołów Wschodnich, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, ds. Kultury i Edukacji oraz ds. Tekstów Prawnych.
Wybór kardynała Prevosta na papieża jest znakiem kontynuacji reform rozpoczętych przez jego poprzednika. Jako pierwszy amerykański papież pochodzenia latynoskiego i były misjonarz w Ameryce Południowej, Leon XIV przynosi perspektywę Kościoła z peryferii, o której często mówił papież Franciszek.
Zapis naszej relacji na żywo: