eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystości w Ostrołęce [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 94
zdjecie 94
REKLAMA

W Ostrołęce odbyły się uroczystości z okazji 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Odbyła się uroczysta msza św., po której składano kwiaty przed krzyżem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Aleksander Zawalich przypomniał, że rok temu nieżyjący już ks. infułat Zygmunt Żukowski, wieloletni kapelan ostrołęckiej Solidarności, był obecny na uroczystościach. - Koledzy z Solidarności dopingują mnie, żeby poszukać nowego kapelana - po czym wskazał na wygłaszającego homilię ks. Zbigniewa Borawskiego, który jest nowym kapłanem w ostrołęckiej Farze.

Mówił też o porozumieniach sierpniowych.

- To był ten słynny długopis Wałęsy. Solidarność powstała 1,5 miesiąca później po zarejestrowaniu w sądzie. Około 100 ludzi podpisało się pod wnioskiem do Sejmu, m.in. dwaj bracia Kaczyńscy - powiedział Zawalich.

Na uroczystościach, oprócz przybyłych gości, dotarły też poczty sztandarowe, m.in. z ostrołęckiej elektrowni.


43 lata temu w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski; delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury; przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie; uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22  23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×