eOstroleka.pl
Ostrołęka, HISTORIA

Francuzka o polskim sercu. Zaczęło się od Ostrołęki...

REKLAMA
REKLAMA
zdjecie 9428

Pisarka, dziennikarka, poetka, a przede wszystkim propagatorka polskiej kultury. Rosa Bailly to postać nieczęsto przywoływana, ale na pewno godna uwagi. Jej zachwyt Polską zaczął się od przeczytania o tym, co wydarzyło się w bitwie pod Ostrołęką.

Zachwyciły ją opowieści spod Ostrołęki

Kurier Poznański z 3 października 1936 r. informował o 20-leciu, jak sama mówiła Rosa Bailly, "małżeństwa z Polską".

- Pierwsze niezapomniane wrażenie uczyniło na mnie opowiadanie o krwawych walkach pod Ostrołęką i doli emigrantów polskich we Francji w książce dla dzieci - opowiadała "Kurierowi" Bailly. Zaczęło się od Ostrołęki, a później już poszło: nauczycielka z Cahors koło Tuluzy rozpoczęła propagowanie polskości - wydała kilka broszur, miała parę odczytów, a w 1919 roku założyła Towarzystwo Przyjaciół Polski.

Francuzka o polskim sercu

Bailly poświęciła sporą część życia dla propagowania polskości. Przemierzała Francję, organizowała wystawy, odczyty, przedstawienia czy konkursy literackie. Francuska młodzież uczyła się o Polsce m.in. dzięki poezji Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Tuwima tłumaczonej przez Rosę na język francuski.

Rosa działała nie tylko słowem, ale i czynem - była jednym z darczyńców odbudowy zamku królewskiego w Warszawie; w czasie II wojny światowej organizowała pomoc dla polskich jeńców i żołnierzy we Francji.

- Polska to jedyny kraj na ziemi, który mnie zachwycił - mówiła. - Francuzi winni być wdzięczni Polakom, że w latach pogoni za materializmem i pieniądzem mają w nich wzór szlachetnego patriotyzmu, bezinteresownej romantycznej miłości i idealizmu.

"Francuzka o polskim sercu", jak mówiono na Rosę Bailly, zmarła w 1976 r. w Pau.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 dk1  2  3 dk4 dk5 dk6
 7  8 dk9  10 dk11 dk12  13
 14  15 dk16  17  18 dk19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31  1  2  3
×